Наука

Собаки залежать від «думки» свого господаря

Угорські вчені з’ясували, чи визначається поведінка собак уподобаннями їх власників або та чи інша дія – власний вибір тварини. Виявилося, чотириногі друзі люблять діяти на власний розсуд, але при цьому залежать від «думки» господаря.

Зображення Lynn Coetzee зі сайту Pixabay

Дослідження опубліковано в журналі Frontiers in Psychology. Собаки вважаються одними з найрозумніших тварин, що не відносяться до родичів людини – приматів, – тому їхню поведінку досить цікаво вивчати. Вчені з Університету Етвеша Лоранда (Угорщина) задалися питанням, чи мають собаки якесь уявлення про те, що у їх господарів є власні думки чи емоції. Іншими словами, чи можуть собаки якось реагувати на поведінку господаря, «читаючи» його думки, і як вони реагують на вирази обличчя і тіла, які сигналізують про ставлення людини до чого-небудь.

Попередні дослідження, втім, вже показали, що собаки здатні реагувати на переваги господарів, проте при цьому не враховувалися власні пріоритети тварин. Так, було невідомо, що вибере собака в разі суперечності між «думкою» людини і її самої з приводу будь-якого предмета. Для початку вчені протестували понад 50 собак, надаючи їм на вибір іграшку або браслет. Всі без винятку тварини віддали перевагу іграшці.

Після цього собаки спостерігали за тим, як їх власники висловлюють позитивне ставлення до браслета і негативне (відразу) – до іграшки. Потім господарі давали команду собаці принести якийсь один з цих двох предметів, не уточнюючи, який саме. Всі собаки приносили іграшку, що показувало: вони зробили вибір на основі власних уподобань. Це могло вказувати або на те, що тварини не здатні подолати бар’єр власних бажань, або на те, що вони можуть розрізняти емоції людини.

Вчені вирішили уточнити дані експерименту. На цей раз собак і їхніх господарів розподілили по групах. У першій власники висловлювали емоції відрази стосовно браслета і захоплення – до іграшки. У другій – навпаки, неприязнь до іграшки і радість щодо браслету. Після того як собакам демонстрували ці емоції, іграшка і браслет виявлялися поза досяжності тварин, але в прямій видимості.

Вчені вимірювали кількість часу, які собаки дивилися на іграшку і браслет, і з’ясували, що вихованці довше дивилися на іграшку, якщо господар висловлював з приводу неї радість, і однакову кількість часу на браслет і іграшку, якщо власник висловлював негатив щодо другої.

Таким чином, вчені зробили висновок: якщо собаки і не можуть подолати власні уподобання, вони все одно чутливі до «думку» господаря. Тобто тварини здатні зчитувати емоції власника і зміщують фокус свого сприйняття в залежності від його ставлення до того чи іншого предмету.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button