Наука

У дитячих кишечниках виявили бактерії для знищення промислових забруднень

Під час вивчення мікробіому кишечника дітей дошкільного віку вчені зробили відразу два відкриття. По-перше, вони вперше довели кореляцію між кількістю поширених хімікатів в організмах дітей і різноманітністю мікрофлори в їх кишечнику. А по-друге, у тих дітей, які піддавалися впливу найбільшої кількості хімікатів, виявили специфічні бактерії, що використовуються для очищення промислових забруднень.

Кортні Гарднер, доцент департаменту цивільного будівництва та інженерного захисту навколишнього середовища в Університеті штату Вашингтон. Дослідження було виконано в рамках її постдокторантури в Університеті Дьюка / © WSU

Дослідження провела команда вчених з Університету Дьюка під керівництвом Кортні Гарднер (Courtney Gardner). Робота опублікована в журналі, що рецензується Environmental Science and Technology Letters, а її опис – на порталі EurekAlert.

Для вивчення мікробіому кишечників дослідники взяли аналізи у 69 дітей ясельного та дошкільного віку. Перевірялася кров, сеча і кал. По перших двох аналізах оцінювали рівень хімікатів в організмі, а по третьому – його вплив на мікроорганізми в шлунково-кишковому тракті (ШКТ). Вчені шукали напівлетючі органічні сполуки: фталати і фторвмісні поверхнево-активні речовини (PFAS).

З’ясувалося, що високий вміст фталатів в організмі дітей призводить до зниження загальної кількості і різноманітності кишкових бактерій. А PFAS, в свою чергу, показали аналогічну кореляцію стосовно грибків, які живуть в шлунково-кишковому тракті. Відзначимо, що в дослідженні не розглядалися механізми зниження різноманітності і маси мікробіому. Так само як не робилося ніяких припущень про прямий зв’язок між наявністю хімікатів в організмі і погіршенням стану мікрофлори кишечника. Ці питання вимагають подальшого вивчення.

Найдивнішим відкриттям стало виявлення дегалогенеруючих бактерій в кишечнику деяких дітей. У пресрелізі не вказуються конкретні штами. Сказано лише, що ці мікроорганізми аналогічні тим, які використовуються для біоремедіації. Іншими словами, це очищення навколишнього середовища від хімічних сполук за допомогою бактерій. Як правило, такий метод застосовують для очищення стічних вод і грунту в каналізаційній інфраструктурі або при промислових забрудненнях.

Дослідники припускають, що таким чином мікробіом може чинити опір хімікатам, які негативно впливають на нього. Фталати і PFAS оточують сучасних людей повсюдно. Перші присутні в миючих засобах та гігієнічній косметиці (мило, шампуні), а також у багатьох пластикових матеріалах – фіранках для душу, дощовиках, пакетах. Другі також зустрічаються в миючих засобах, а ще в килимових покриттях, матеріалах меблів, антипригарних покриттях посуду, фарбах, поліролях і тканинах.

Від потрапляння в організм подібних хімікатів захиститися неможливо, і в більшості випадків це безпечно. Однак діти, через особливості своєї поведінки, можуть поглинати фталати і PFAS набагато активніше, ніж дорослі. До того ж їх маса тіла нижча, а потенційна чутливість організму, що росте до різних впливів – вища.

Вчені висловили заклопотаність результатами своєї роботи. Не можна сказати напевно, наскільки небезпечне зниження різноманітності й кількості мікроорганізмів в кишечнику дітей і чи пов’язане воно безпосередньо з підвищеним вмістом хімікатів в організмі. Але певні види бактерій і грибків в шлунково-кишковому тракті людини можуть бути дуже важливі. Дослідження в цій області ведуться активно, і знаходиться все більше зв’язків між мікробіомами травного тракту і різними системами організму.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button