Земля

Вчені встановили механізм вироблення галюциногену в мозку ссавців

Команда вчених з Мічиганського медичного університету разом з колегами з інших наукових установ виявила в мозку щурів нейрони, відповідальні за вироблення диметилтриптаміна (DMT) — сильного галюциногена, що викликає релігійно-містичний досвід.

Наукова робота опублікована в журналі Scientific Reports і доступна для вивчення всім бажаючим. Щоб проаналізувати тканини тварин дослідники вдалися до флуоресцентної гібридизації in situ — методом, який дозволяє виявляти строго специфічні послідовності ДНК і РНК в тканинах. У процесі роботи вчені виявили в різних відділах мозку нейрони, які містять ензими, необхідні для вироблення DMT. Раніше вважалося, що ця речовина виробляється тільки епіфізом, тому нове дослідження показало сюрприз.

Учёные установили механизм выработки галлюциногена в мозге млекопитающих
Зрізи тканин мозку щурів з виділеними областями, що виробляють DMT

Роль ендогенного диметилтриптаміна в нервовій системі ссавців до кінця не встановлена, однак його вироблення організмом залежить від безлічі факторів, включаючи стрес. Наприклад, в рамках цієї наукової роботи було виявлено, що концентрація DMT різко зростає в разі зупинки серця. Які механізми цих процесів належить з’ясувати в подальших дослідженнях. Можливо, існує зв’язок між цим явищем і тими ефектами, які викликає екзогенний, тобто той, що надійшов ззовні, DMT: зміна свідомості з порушеннями сприйняття часу й реальності, релігійно-містичні переживання і передсмертні відчуття.

Учёные установили механизм выработки галлюциногена в мозге млекопитающих
Насправді, називати епіфіз (шишкоподібне тіло або залозу) «третім оком» не зовсім неправильно. Ця частина мозку дійсно розвивалася з окремого світлочутливого органу, що допомагав нашим еволюційним предкам орієнтуватися в зміні часу доби. Такі «треті очі» збереглися у багатьох сучасних риб, земноводних і навіть птахів. У людському мозку епіфіз відповідає за вироблення речовин, які серед іншого регулюють циркадні (добові) ритми всього організму.

Наявність диметилтриптаміна в головному мозку було встановлено вже давно, а на рубежі XX і XXI століть кілька наукових робіт були присвячені пошуку місць його вироблення, а також впливу на організм ссавців та людини. DMT оповитий містицизмом відразу з двох сторін — по-перше, він виробляється частиною мозку, яку багато езотерики вважають «третім оком», а по-друге, його ефект широко відомий шаманам Південної Америки. У багатьох країнах ця речовина вважається наркотиком і внесена в найсуворіші списки. Однак деякі релігійні організації, наприклад, у Бразилії, легально використовують напої, які містять DMT в своїх обрядах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button