Земля

Вчені виявили, що морські рачки допомагають “запилювати” водорості (відео)

При слові “запилення” ми в першу чергу уявляємо собі комах, які дзижчать над квітучим лугом і збирають нектар і пилок з яскравих віночків. Тепер вчені з’ясували, що подібні взаємини між рослинами і тваринами, ймовірно, старше не тільки покритонасінних рослин, але і всієї наземної флори взагалі, — адже їм вдалося виявити «запилення» червоних водоростей крихітними рівноногими рачками. Дослідження опубліковано в журналі Science.

Це дрібне ракоподібне, що сидить на червоній водорості — – щось на зразок “бджоли” океану / © phys.org

Довгий час вчені вважали, що в морі не існує настільки ж тісних взаємин між тваринами і рослинами в процесах розмноження останніх. Зокрема, в поширенні і перенесення чоловічих гамет червоних водоростей визнавалася роль виключно морських течій, але не тварин.

Тепер міжнародному колективу дослідників вдалося показати, що в морі існує симбіоз як мінімум між однією парою біологічних видів: рівноногим рачком Idotea balthica і червоною водорістю Gracilaria gracilis, чиї чоловічі гамети переносяться з рослини на рослину спритно плаваючим між ними ракоподібним.

Чоловічі статеві органи (антеридій) червоної водорості виділяють багато липкого слизу, так що сперматозоїди легко прилипають до ідотеї, що пропливає поруч і переносяться нею на жіночу рослину. При цьому вигоду отримує не тільки рослина: ідотеї живуть на червоних водоростях, чіпляючись за них, щоб не зносило течією, і поїдаючи дрібних тварин, що живуть на них.

Такі взаємини між організмами називаються мутуалізмом – взаємовигідним співробітництвом, схожим на відносини квіткових рослин і комах. І це перший приклад подібного симбіозу між тваринами і водоростями.

Експериментальний акваріум з різностатевими червоними водоростями і ідотеями: можна побачити, як рачки, які відвідали одну з рослин, перепливають на іншу.

Отримані дані піднімають питання про те, як давно рослини «приручили» тварин і почали використовувати їх для успішного розмноження. До цього вчені вважали, що перші аналоги запилення з’явилися у примітивних покритонасінних рослин майже 140 мільйонів років тому, вже в крейдяний період. Але червоні водорості виникли більше 800 мільйонів років тому, і настільки ж довго можуть існувати їх взаємини з тваринами.

Надалі команда дослідників збирається відповісти на інші питання: наприклад, чи стимулює пропливає повз ідотею викид сперматозоїдів з антеридія, чи здатні рачки відрізняти чоловічі рослини від жіночих і чи існують інші подібні взаємини між морськими організмами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button