Всесвіт

Вчені з’ясували, що сталося в першу мікросекунду Великого вибуху

Дослідники з Данії дізналися, що сталося з першою матерією у Всесвіті близько 14 мільярдів років тому.

Робота опублікована в журналі Physics Letters B. Загальноприйнята космологічна модель – Великий вибух – припускає, що Всесвіт з початку розширювався, а перед цим перебував в стані сингулярності, тобто стислості в нескінченно щільній і гарячій речовині. Подробиці перших миттєвостей Великого вибуху невідомі. Вчені з Копенгагенського університету підняли завісу таємниці.

Вони вивчили речовину під назвою кварк-глюонна плазма, яке було єдиною матерією, що існувала в першу мікросекунду після Великого вибуху. Як з’ясувалося, плазма, що складається з кварків і глюонів, спочатку була розділена гарячим розширенням Всесвіту, а потім частина кварків перетворилася в клас частинок під назвою адрони. Адрон з трьома кварками утворює протон, а той, своєю чергою, служить частиною атомних ядер. З них і складається весь Всесвіт.

Таким чином, кварк-глюонна плазма була присутня в перші 0,000001 секунди Великого вибуху, після чого зникла з-за розширення. Цей процес вчені змогли відтворити у Великому адронному колайдері в ЦЕРНі. Коллайдер розбив іони плазми з величезною швидкістю, близькою до світлової, що дозволило вченим побачити, як кварк-глюонна плазма перетворилася в ядра атомів.

Дослідники також розробили алгоритм, здатний аналізувати колективне розширення найбільшої кількості вироблених частинок одночасно, ніж будь-коли раніше. Завдяки цьому вдалося показати, що кварк-глюонна плазма спочатку була в рідкому стані й лише згодом змінила його на газоподібне. Ці знання наближають нас до розгадки подій, що відбувалися під час Великого вибуху і розвитку Всесвіту.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button