Наука

Вчені з’ясували, чому дітям не варто пропускати домашній сніданок

Згідно з дослідниками з Іспанії та Великобританії, повна відмова від сніданку — нарівні зі сніданком поза домом — негативно позначається на психосоціальному здоров’ї дітей до 14 років. Крім того, автори роботи визначили, які продукти найкраще підходять дітям для ранкового прийому їжі, щоб мінімізувати ймовірність виникнення проблем з психосоціальним здоров’ям.

Хоча загальноприйнятого визначення психосоціального здоров’я сьогодні не існує, в це поняття прийнято включати цілий набір характеристик, серед яких — самооцінка, настрій, просоціальна поведінка, наявність афективних розладів. При цьому афективні розлади (тривожність, депресія, біполярний розлад та інші) вважаються провідними причинами хворобливих станів та інвалідності серед дітей і підлітків по всьому світу, адже їх основи закладаються саме в цьому віці. А значить, раннє виявлення причин і факторів, що посилюють подібні ускладнення — першочергове завдання для своєчасного лікування.

Міжнародна група дослідників з Іспанії та Великобританії вирішила дізнатися, як прихильність здоровому харчуванню, а саме — наявність, місце і якість сніданку, впливає на розвиток психосоціальних ускладнень у дітей у віці від чотирьох до 14 років. Автори використовували дані Національного дослідження Здоров’я Іспанії за 2017 рік, що включає опитування 3772 дітей та їхніх батьків (або опікунів). Детальні результати викладені в статті, опублікованій в журналі Frontiers in Nutrition.

В результаті вивчення даних опитування дослідники виявили, що сніданок поза домом майже так само шкідливий, як повна відсутність прийому їжі з ранку. Під шкідливістю тут розуміється підвищений ризик розвитку поведінкових психосоціальних проблем. Вчені пов’язують це з тим, що часто їжа поза домом менш поживна і здорова, ніж домашня їжа.

Проте повністю виключати соціальний і психологічний вплив сніданку саме в домашній обстановці (з сім’єю або без) поки рано. Автори підкреслюють необхідність подальших досліджень для розуміння причинно-наслідкових зв’язків, що стоять за їхніми спостереженнями. Адже, незважаючи на велику вибірку, лише 118 дітей систематично їли поза домом, а повністю пропускав сніданок тільки 41 респондент.

Відносна ймовірність розвитку психосоціальних поведінкових проблем в залежності від наявності, місця і якості сніданку / © Lоpez-Gil J.F., et al., Frontiers in Nutrition, 2022

Результати опитування також дозволили визначити, який набір продуктів, споживаних з ранку, пов’язаний з найменшою ймовірністю виникнення поведінкових проблем. Так, точно варто включити в ранковий раціон каву, молоко, чай, шоколад, какао, йогурт, хліб, пластівці і випічку. Водночас відмова від яєць, сиру і шинки, навпаки, дозволив знизити ймовірність розвитку проблем з психосоціальним здоров’ям.

“Наші результати підтверджують необхідність пропаганди сніданку не тільки як частини здорового способу життя, а й того, що снідати слід саме вдома. Крім того, для запобігання проблем з психосоціальним здоров’ям у дітей в їх сніданок варто включити молочні продукти і / або пластівці, зводячи до мінімуму продукти тваринного походження з високим вмістом насичених жирів і холестерину”, – підсумував провідний автор дослідження доктор Хосе Франсіско Лопес-Хіль, співробітник університету Кастилія-Ла-Манча в Куенці (Іспанія).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments