Земля

Пестициди запропонували замінити мурахами

Хімічні засоби боротьби зі шкідниками, тобто різні пестициди – серйозна проблема для навколишнього середовища і громадського здоров’я. Тому вчені намагаються замінити їх біологічними методами боротьби – в новій статті в такій якості розглядаються мурахи.

Image by monsterpong09 from Pixabay

Екологічні проблеми, пов’язані з вирощуванням сільськогосподарських культур, стимулюють пошук нових, часом досить екзотичних агротехнологій. Важливою залишається проблема шкідників полів, тобто комах та інших тварин, які знищують урожай і посіви.

Для боротьби з непрошеними гостями використовують пестициди – хімічні сполуки, які не завжди вибагливі і можуть шкодити іншим тваринам і екосистемі в цілому. Більш того, з водою і продуктами пестициди потрапляють в організм людини, що пов’язано з чималою небезпекою для здоров’я. Окрім того, з часом такі речовини втрачають ефективність через адаптацію до них шкідників.

Всіх цих недоліків позбавлені біологічні способи боротьби з шкідниками — скажімо, використання комах — їх природних ворогів. Вчені з Бразилії, США та Іспанії опублікували мета-аналіз, тобто узагальнили результати безліч робіт, присвячених використанню в такій якості мурах. Це поширені соціальні комахи, які ведуть спосіб життя неспеціалізованих хижаків. Серед величезного числа доступних в базах даних статей автори вибрали 52, в яких розглядаються 17 різних сільськогосподарських культур і різноманітні технології їх обробітку.

Цікаво відзначити, що застосування мурах в якості “живих пестицидів” має багату історію. У Китаї за допомогою цих комах захищали урожай цитрусових багато століть тому. Пізніше різні мурахи застосовувалися на полях і в лісах в різних куточках світу — весь цей досвід узагальнений в новій публікації.

Мурах в ній розглядають як інструмент контролю, постачальників екосистемних послуг, а також джерело проблем, які можуть виникнути в процесі застосування цієї незвичайної агротехнології. Оцінювалися врожайність і пошкодження культур, а серед додаткових факторів — чисельність шкідників, їх природних ворогів, площі посівів, система сівозміни і час обробітку ділянки.

На підставі цих даних зроблено висновок, що мурахи успішно справляються зі шкідливими комахами, які не виділяють медвяну падь (попелиці і червці). З самими попелицями все на так просто: мурахи часто містять і розводять цих малорухомих і які смокчуть сік рослин істот, подібно до того, як людина поводиться з коровами. Річ у тім, що шестиногі хижаки злизують поживні виділення, які виступають на поверхні тіла попелиць, і саме тому піклуються про них.

Виявилося, мурахи також знижують чисельність інших хижих комах (головним чином невибіркових до жертв), оскільки конкурують з ними. До негативних наслідків розведення мурах очікувано віднесли зростання числа попелиць і їм подібних.

Мета-аналіз дозволив зробити висновки про високу ефективність мурах для боротьби зі шкідливими комахами – часом вони навіть перевершують комерційні пестициди. Найоптимальнішими для них культурами виявилися тіньолюбиві, а найскромніші результати пов’язані з рослинами, на яких частіше мешкають попелиці.

Автори переконані, що йдеться про перспективну агротехнологію, яка сприятиме сталому розвитку сільського господарства.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments