Наука

Вчені з’ясували, як хронічний біль пов’язаний з харчовою поведінкою

Хронічні болі можуть стати причиною ожиріння. Вчені прийшли до висновку, що це пов’язано не з нестачею фізичної активності хворого, а зі структурними змінами його мозку, здатними вплинути на харчові переваги і апетит.

Image by Bruno /Germany from Pixabay

Вченим давно відомо про існування зв’язку між болем і апетитом. Люди, які страждають хронічними болями, часто стикаються із зайвою вагою. Тепер вчені з Рочестерського університету та Інституту неврології імені Ернеста Дж. Дель Монте знайшли можливе пояснення цього зв’язку. Вони прийшли до висновку, що постійне відчуття болю впливає на область мозку, пов’язану з мотивацією і задоволенням, а це може порушити харчову поведінку людини і змінити її смакові переваги. Свої висновки вчені представили в журналі PLOS One.

В експериментах брали участь здорові люди, пацієнти з хронічним болем в попереку і з гострим болем, яких розділили на дві групи: у першій під час повторного дослідження, проведеного через рік, біль пройшла, у другій — не пішла і почала ставати хронічною.

Вчені оцінили почуття насичення випробовуваних, а також їх реакцію на продукти, що містять цукор і жир, — желатиновий десерт і пудинг. У жодної людини, яка взяла участь в експерименті, не виявили ніяких змін в харчовій поведінці, пов’язаних з цукром.

Однак пацієнти з хронічним і тривалим гострим болем втрачали задоволення від поїдання пудингу, також у них спостерігалося порушення почуття насичення під час їжі. Люди скаржилися, що з часом продукти з високим вмістом жирів перестали здаватися смачними. Ці зміни харчових переваг ніяк не вплинули на загальну кількість споживаних калорій, оскільки у пацієнтів посилився апетит.

Під час сканування мозку у різних груп випробовуваних за допомогою магнітно-резонансної томографії вчені виявили відмінності в області прилеглого ядра. Ці нейрони беруть участь у прийнятті рішень та мотивації, а також пов’язані з почуттям задоволення. Прилегле ядро було абсолютно нормальним як у пацієнтів, біль яких пройшла через рік, так і у людей з розладами харчової поведінки, але без болю. Однак у випробовуваних з хронічним болем прилегле ядро виявилося меншого розміру.

Таким чином, ожиріння у пацієнтів з хронічним болем може бути викликано не недоліком руху, а зміною харчової поведінки, яке починається після того, як біль стає хронічною і супроводжується структурними змінами в прилеглому ядрі головного мозку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button