Головна / Наука / У цехах NASA знайшли бактерії, здатні харчуватися тільки спиртом

У цехах NASA знайшли бактерії, здатні харчуватися тільки спиртом

В стерильних приміщеннях для складання міжпланетних апаратів вчені виявили бактерії, які навчилися виживати і розмножуватися в умовах, близьких до марсіанським, харчуючись виключно антибактеріальними засобами.В цехах NASA нашли бактерии, способные питаться только спиртом

Космічні апарати, які торкаються поверхні інших небесних тіл і (або) приносять проби речовини на Землю, збирають в чистих кімнатах — спеціальних приміщеннях, куди, в теорії, не має проникнути жодна жива істота на землі, окрім людей в стерильних костюмах. Це робиться в першу чергу для того, щоб уникнути нездорових сенсацій, щоб зонди не виявили земну органіку в космосі, а вчені не запідозрили її неземне походження.

Однак, незважаючи на суворий режим відвідування та постійну дезінфекцію, в цих чистих кімнатах час від часу знаходять бактерії, археї і грибки; в кінці березня культуру мікроскопічних грибків знайшли в приміщенні для зберігання метеоритів, а на цьому тижні в журналі Astrobiology вийшла стаття професора біохімії Каліфорнійського університету Ракеша Могула (Rakesh Mogul) і його колег з описом мікроорганізмів, знайдених в кімнатах, гда збирають міжпланетні зонди.

Професор Могул знайшов пояснення фактом виживання деяких з цих мікроорганізмів — бактерій роду Acinetobacter, представники якої частіше за інших виявляються в стерильних приміщеннях NASA. Вчені зібрали спори бактерій в приміщеннях, де збирали обладнання для орбітального апарату Mars Odyssey і садивного марсіанського модуля Phoenix, отримали культуру бактерій і виявили, що ці організми відмінно почувають себе в присутності детергентів, які використовуються для дезінфекції приміщень; більш того, бактерії харчуються чистячими речовинами, від яких повинні гинути. Культури Acinetobacter росли навіть в умовах, коли єдиним джерелом вуглецю для них був етиловий спирт, а кількість кисню і рівень радіації наближалися до марсіанських. Вони також виявилися здатні харчуватися ізопропіловим спиртом і миючим засобом Kleenol 30.

Могул і його колеги відзначають, що тепер ученим потрібно приділяти ще більше уваги дезінфекції чистих кімнат, в яких збирають апарати для міжпланетних місій, і запровадити ротацію чистячих засобів, щоб бактерії не встигали адаптуватися до них.

Натхнення: www.popmech.ru

 
comments powered by HyperComments