Всесвіт

Вчені зафіксували найпотужніший за всю історію спостережень вибух наднової

На нескінченних просторах Всесвіту чого тільки немає. Галактики, зоряні скупчення, туманності, зоряні системи, планети — мільярди різних небесних тіл проживають в космосі своє життя. Одних тільки видів зірок в спостережуваному Всесвіту налічується більше 10. Серед них є червоні і білі карлики, пульсари, коричневі карлики, нейтронні зірки і наднові зірки. До речі, про наднові. Саме завдяки вибухам цих особливих зірок існує життя на нашій планеті. І навіть ми з вами. Недавно вчені виявили вибух найбільшої наднової за всю історію спостережень. Більш того, наднова SN2016iet повністю суперечить розумінню вченими того, як наднові повинні себе вести.

Що таке наднова зірка?

Серед різних видів зірок, наднові сильно виділяються. У першу чергу тим, що вони дуже масивні, а їх яскравість іноді перевищує яскравість цілих галактик. Як відомо, кожна зірка має свій життєвий цикл. Коли життя наднової підходить до кінця, вона вибухає. При цьому спалах від вибуху цього типу зірок може бути настільки яскравим і сильним, що перевищує по своїй міці вибухи інших зірок. Вчені пояснюють це процесами, які відбуваються у наднових на останній стадії їх еволюції.

Після вибуху наднової зірки в космос потрапляє величезна кількість енергії і хімічних елементів, необхідних для нашого з вами життя. Іншими словами, зірки померли заради нас. До того ж, вибухи зірок є одними з найбільш приголомшливих і потужних явищ, що спостерігаються у Всесвіті.

Ученые зафиксировали самый мощный за всю историю наблюдений взрыв сверхновой
Так виглядає вибух звичайної наднової зірки

У листопаді 2016 року супутник Gaia Європейського космічного агентства виявив щось загадкове. Астрономи використовували дані спостережень за останні три роки в спробі зрозуміти, що ж вони бачили. Наднова Sn2016 кинула виклик їх очікуванням. Своє дослідження астрономи опублікували в журналі The Astrophysical Journal.

Незвичайна наднова зірка

На думку вчених вони спостерігали за залишками найбільш масивної зірки, знищеної вибухом. Наднова SN2016iet незвичайна. Ця наднова володіє великою кількістю енергії, тривалістю, несподіваними хімічними сигнатурами і знаходиться в не багатому металами навколишньому середовищі. Це не схоже ні на що з того, що астрономи спостерігали раніше.

Спочатку дослідники вирішили, що в даних допущені помилки. Однак за словами провідного автора дослідження Себастьяна Гомес, аспіранта Гарвардського університету, через деякий час вчені визначили, що SN2016iet — це неймовірна загадка, розташована в раніше не зареєстрованій галактиці в мільярд світлових років від Землі. Для спостереження наднової використовувалися численні телескопи, в тому числі телескопи з різних країн світу.

Астрономи говорять, що у цієї наднової все виглядає по-іншому — те, як вона з часом змінює яскравість, її спектр, галактика, в якій вона знаходиться, і навіть саме розташування наднової в галактиці теж незвичайне. Едо Бергер, професор астрономії Гарвардського університету і співавтор дослідження говорить, що іноді астрономи бачать наднові, які незвичайні в якомусь одному аспекті, а в усьому іншому не відрізняються від звичайних наднових. Проте зірка SN2016iet унікальна у всьому.

Ученые зафиксировали самый мощный за всю историю наблюдений взрыв сверхновой
На фото E-ELT Екстремально Великий Телескоп діаметром 40 метрів

До вибуху маса SN2016iet була в 200 разів більше маси нашого Сонця. Астрономи вважають, що вона утворилася сама по собі 54 000 світлових років від центру карликової галактики. Що само по собі дивно і незвично. З точки зору тривалості життя зірки, ця була короткою. Наднова проіснувала всього кілька мільйонів років, втративши за цей час 85% своєї маси. Потім, коли зірка вибухнула, її уламки зіткнулися з матеріалом, який зірка викидала з часом, створюючи дивний вигляд наднової, який сьогодні спостерігаючи астрономи.

Що таке парні наднові зірки?

Вчені вважають, що отримали перший доказ існування парної-нестабільної наднової зірки. Протягом десятиліть астрономи припускали існування таких зірок, проте до сьогоднішнього дня доказів не було виявлено. Парні-нестабільні наднові зірки — це рідкісний тип неймовірно яскравих зірок. Після вибуху такі зірки розсіюють в навколишній простір залізо в кількості до 10 сонячних мас. Крім того, вчені вважають, що SN2016iet являє собою спосіб, яким вмирають найбільш масивні зірки у Всесвіті.

Сьогодні астрономи продовжують спостереження за цією незвичайною зіркою, щоб дізнатися більше про те, як вона сформувалася і як вона може змінитися в майбутньому. Більшість наднових зникають і стають невидимими на тлі сяйва галактик-господарів протягом декількох місяців. Але оскільки SN2016iet дуже яскрава і ізольована, вчені можуть вивчати її довгі роки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button