Наука

Вчені запропонували передбачати хворобу Паркінсона за нічним кошмаром

Нове когортне дослідження вчених з Великобританії пов’язує зростання частоти тривожних снів і нічних кошмарів в літньому віці з підвищеним ризиком розвитку хвороби Паркінсона протягом найближчих п’яти років. Стаття з результатами дослідження опублікована в журналі eClinicalMedicine, що входить до групи журналів The Lancet.

Хвороба Паркінсона — (ХП) – друге за поширеністю нейродегенеративне захворювання, і темпи приросту зафіксованих випадків з часом тільки прискорюються. Деякі вчені прогнозують мало не пандемію ХП, пов’язану зі старінням населення у світі і змінами екологічних факторів ризику розвитку недуги. З огляду на це, глобальна поширеність хвороби Паркінсона цілком може подвоїтися протягом наступного десятиліття.

В останні роки було показано, що люди з ХП відчувають широкий спектр немоторних проблем (включаючи депресію, запор, дисфункцію сечовипускання і надмірну денну сонливість) поряд з характерними руховими особливостями, такими як скутість і сповільненість рухів, тремор, нестійкість положення тіла. Оскільки ХП залишається невиліковним, хронічним і швидко прогресуючим захворюванням, тривалість якого може досягати десятиліть, виявлення груп ризику — пріоритетне завдання.

Як показали попередні дослідження, у людей з ХП значно змінюється зміст сновидінь: посилюються негативні емоції і фізична агресія, серед дійових осіб з’являється більше тварин персонажів, до того ж частішають нічні кошмари. Однак раніше сни розглядали в порівнянні зі здоровими дорослими в загальній популяції, але не обговорювали нічні кошмари як індикатор ризику розвитку ХП.

Автори нової роботи взяли інформацію з великого когортного дослідження, проведеного в США і містить медичні дані 3818 спочатку здорових літніх чоловіків (від 67 років і старше) за 12-річний період. Протягом цього терміну фахівці контролювали ряд факторів, в тому числі якість сну учасників і, власне, постановку діагнозу ХП

.

При середньому періоді спостереження трохи більше семи років виявили 91 (2, 4%) випадок виникнення ХП. Дослідники виявили, що у учасників, які починають часто (більше одного разу на тиждень) бачити погані тривожні сни і кошмари, ймовірність розвитку ХП в три рази вище протягом наступних п’яти років, ніж у літніх чоловіків з незмінною якістю нічного відпочинку. Причому ризик пов’язаний саме з пізнім проявом і почастішанням тривожних снів і кошмарів, а не з поганими снами, що мучать людей протягом усього життя.

“Хоча рання діагностика хвороби Паркінсона може бути дійсно корисною, індикаторів ризику дуже мало, і багато з них вимагають дорогих лікарняних аналізів, — пояснив автор статті доктор Абідемі Отайку (Abidemi Otaiku) з Центру здоров’я людського мозку Бірмінгемського університету (Великобританія). – Однак нам необхідно провести подальші дослідження в цій області; виявлення значення тривожних снів і нічних кошмарів може вказувати на те, що люди, які відчувають значні зміни в своїх снах в літньому віці — без будь-яких явних тригерів, — повинні звернутися за медичною допомогою». 

Надалі вчені планують використовувати електроенцефалографію (ЕЕГ) для вивчення біологічних причин змін уві сні і відтворити результати на більш масштабних і різноманітних вибірках. Крім того, вони розглядають можливість проаналізувати можливі зв’язки між мріями та іншими нейродегенеративними захворюваннями, такими як хвороба Альцгеймера.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button