Технології

Вчені запропонували перетворити Сахару у всесвітню електростанцію і знову зробити її зеленою

Моделювання клімату показало, що якщо ми покриємо Сахару великими сонячними й вітряними електростанціями, то пустеля стане отримувати достатньо дощів і знову зазеленіє.

Ученые предложили превратить Сахару во всемирную электростанцию и снова сделать ее зеленой

Десятки тисяч років тому Сахара була родючою і давала притулок раннім людям, сліди яких сьогодні знаходять у занедбаних печерах. Але і в майбутньому люди і життя можуть повернутися на великі простори пустелі. Вчені давно придивляються до них: тут стільки сонця і вітру (і так мало людей), що Сахара може стати ідеальним місцем для розгортання масштабних проєктів по отриманню відновлюваної енергії та продаж її на ринках Європи і Близького Сходу. Тим більше що, як з’ясувалося, такі проєкти можуть знову зробити Сахару вологою і родючою.

В журналі Science метеоролог з Аргентини Євгенія Калнай (Eugenia Kalnay) і її колеги пишуть про результати моделювання клімату Сахари у випадку, якщо вся її площа (а це понад 9 млн кв. км) буде покрита сонячними і вітряними електростанціями. Це був би колосальний мегапроєкт, що виробляє більш ніж учетверо більше енергії, ніж людство споживає сьогодні. Але його «побічною дією» стане різке збільшення опадів. За оцінками вчених, у середньому їх рівень підніметься більш ніж удвічі, а особливо помітно — в Сахелі, на півдні пустелі. В результаті посилиться і вегетація, збільшиться рослинний покрив.

Ученые предложили превратить Сахару во всемирную электростанцию и снова сделать ее зеленой

Результати моделювання: підвищення рівня опадів може бути особливо значним на півдні Сахари / ©Li et al., 2018

Причини цього зрозумілі. Вітряні електростанції великих масштабів впливають на рухи вітрів і підсилюють перемішування повітря. Панелі сонячних батарей екранують поверхню землі від прямих сонячних променів і остуджують її. Євгенія Калнай і її співавтори вважають, що цього буде достатньо навіть для землеробства на території нинішньої пустелі — поки що однією з найбільш безводних в світі. Вчені провели аналогічне моделювання і для інших пустельних регіонів світу, однак через особливості місцевого клімату в них вплив енергостанцій буде не таким помітним. Та й розмірами Сахари перевищують будь-яку іншу пустелю, а для впливу на погоду важливий масштаб.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button