Земля

Вчені з’ясували, що прогнало вікінгів з Гренландії

Аж до середини XV століття в Гренландії, нині покритою льодом і снігом, жили європейські поселенці. І тепер вчені назвали головного винуватця того, чому зрештою вікінги покинули північний острів: ним стало море.

Сьогодні від поселень гренландських вікінгів залишилися лише руїни/© wikipedia.org

В кінці X століття ісландські вікінги стали першими європейцями, які висадилися в Північній Америці, а саме — на південно-західному узбережжі Гренландії. Вони заснували три великих поселення і протягом майже 500 років розводили худобу на зелених берегах острова, ловили рибу і полювали на морського звіра в прибережних водах.

Однак до середини XV століття всі європейські поселення в Гренландії загадковим чином спорожніли. Довгий час вчені не могли визначити точну причину події: поміж найімовірніших версій називали соціальні хвилювання, економічні потрясіння, політичні проблеми і зміни навколишнього середовища.

Тепер дослідники з Гарвардського університету (США) вважають, що знайшли розгадку цієї історичної таємниці: вікінгів прогнало море, що грало ключову роль в місцевій економіці. Річ у тім, що вихід європейців з Гренландії збігся з настанням малого льодовикового періоду, і хоча зазвичай похолодання призводить до зниження рівня моря, в Гренландії безліч факторів в сукупності надали протилежний ефект. Робота опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Вивчивши геоморфологічні і палеокліматичні дані, а також змоделювавши зростання гренландського льодовикового щита, вчені виявили, що осідання суші і підйом рівня моря спровокували часті повені на території гренландських поселень. Всього за 500 років, які вікінги прожили на північному острові, рівень моря виріс більш ніж на три метри, що в два – шість разів перевищує швидкість підйому рівня моря в XX столітті.

Таким чином, не похолодання або соціальні проблеми вигнали вікінгів з давно освоєних поселень: саме море підступило до їх порогів, затопивши пасовища і наситивши землю сіллю, що зробило її неродючою. В результаті останні європейці Гренландії спочатку перейшли на більш «морську» дієту, але потім, не впоравшись з труднощами, остаточно зникли.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button