Земля

Вчені змоделювали причини великого масового вимирання

Масове пермське вимирання, інакше зване Великим вимиранням, стало катастрофою для більшості мешканців Землі. Зникло близько 70% сухопутних і 96% морських видів. Це сталося 252 мільйони років тому. Існує кілька основних гіпотез, що пояснюють причини вимирання.

Ряд вчених вважають, що всьому виною раптове стихійне лихо, наприклад падіння метеорита. Інші дослідники дотримуються думки про те, що умови життя видів могли змінюватися поступово, але безповоротно. Серед цих гіпотез — зростаюча сухість клімату, падіння рівня кисню, зміна рівня моря або напряму океанічних течій. Згідно з найпопулярнішою серед дослідників теорії, причиною Великого вимирання могло стати утворення трапів. Ці структури виникають, коли за відносно короткий, з точки зору геології термін (кілька мільйонів років) на поверхню планети з численних тріщин виливається величезний обсяг базальту. З часом місцевість набуває характерний рельєф: утворенні осадові породи легко руйнуються, а базальт залишається на місці. Рельєф нагадує сходи.

Американські геологи вивчили одну з найбільших трапових провінцій у світі — Сибірські трапи. Вона простягається від Уралу до Східно-Сибірського нагір’я. Поява Сибірських трапів приблизно збігається у часі з Великим вимиранням, так що ці події часто пов’язують. Вчені досліджували сили — пласти, що утворюються в товщі земної кори при кристалізації магматичних гірських порід.

Геологи використовували нові датування шарів породи. На думку вчених, масштабний викид речовини, з якого сформувався базальт, стався відносно рано і не міг вплинути на вимирання видів. Початком процесів, які призвели до вимирання, могла стати подальша більш коротка стадія, під час якої в породі сформувалися сили. Поява силів супроводжується активним виділенням тепла. Під впливом температури почався процес метаморфізму (зміни) осадових порід — наприклад вапняку. З них вивільнялися парникові гази: вуглекислий газ і метан. Насичення атмосфери вуглекислим газом регулярно називають головною причиною Великого вимирання. Часто його пов’язують з виверженнями вулканів. Дослідження опубліковане в журналі Nature Communications.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button