Земля

Пил з Сахари охолоджує Іберійський півострів

Пісок, який прилітає з пустелі, висячи в повітрі, відбиває сонячні промені і таким чином охолоджує земну поверхню. Цей ефект посилюється, якщо до піщинок домішуються промислові викиди.

30-04-15-foto-600x386-1 (2)

Пил з Сахари охолоджує Іберійський півострів. До такого висновку прийшли вчені з університетів Екстремадури (Бадахос, Іспанія) Евори (Португалія) в ході спільного дослідження, докладні результати якого викладені в статті в журналі Atmospheric Research. Коротко їх  переповідає сайт (e) Science News.

В центрі уваги вчених виявилися два випадки в серпні 2012 р., коли пил з Сахари прилітав в сусідні райони Іспанії та Португалії, і залишався в повітрі кілька днів, утримуваний там антициклоном. Кажучи науковою мовою, утворювався аерозоль — тверді частинки, що висять у повітрі. Обидва рази це явище докладно зареєстровано розташованими в Бадахосе і Еворі станціями системи AERONET (AErosol RObotic NETwork — «Аерозольна автоматична мережа»), що належить NASA.

[ads2] Виявилося, що в обох випадках завислий в повітрі пил охолоджував розташовану під ним землю. Відбувалося це тому, що піщинки відбивали сонячні промені і не давали їм доходити до землі. Цікаво, що другий аерозоль охолодив землю слабкіше, ніж перший, хоча піщинки в ньому були більшими. Так вийшло частково через те, що в перший раз пісок в повітрі перемішався з певними частками, що потрапили в атмосферу в результаті промислових викидів. Почасти ж діяли також і інші фактори.

«Нам потрібно було врахувати не тільки суміш піску і частинок викидів в повітрі, але і рельєф земної поверхні в цьому місці, і атмосферний тиск, — пояснила Марія-Анхелес Обрегон (Мaria ?ngeles Obreg?n) з університету Екстремадури, провідний автор дослідження. — Це не завжди можливо, так як вимірювання
часто утруднені через хмарний покрив і фрагментовані, або дані взагалі відсутні, так як прилади спотворюють дані один одного».

Читайте також: 

Тим не менш, можна сміливо стверджувати, що піщані аерозолі охолоджують ті райони Іберійського півострова, в які вони прилітають. Наскільки сильний цей ефект залежить від складу аерозоля, розміру і властивостей вхідних в нього частинок», сказали вчені.

Нагадаємо, нещодавно з’ясувалося також, що пил з Сахари удобрює ліси Амазонії. Таким чином, вплив найбільшої на Землі пустелі поширюється на тисячі кілометрів навколо і відіграє важливу роль у глобальних процесах.

Натхнення: scientificrussia.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button