Земля

Вчені знайшли останки жертв жорстокої розправи

Тобто, європейські казки, які сьогодні, здається, кровожерні, можуть пом'якшити варіанти давньої жорстокої реальності для дітей того часу.

Аналіз стародавніх останків показав, що на місці сучасної Іспанії 2200 років тому йшла справжня різанина.

T. Fernаndez-Crespo, A. Llanos, J. Ordonj, R. J. Schulting, © Antiquity Publications LTD, 2020

Останки атакованих зі спини і навіть розчленованих жителів стародавнього Іберійського села стали свідченням того, що в доісторичній Європі панувало насильство.

Аналіз кісток 13 жертв показав, що за кілька століть до приходу римлян на території сучасної Іспанії сталася жорстока різанина, метою якої був зовсім не грабіж, а боротьба за владу, про що говорять збережені на останках людей прикраси.

“Виявлення частково спалених скелетів і розкиданих людських кісток з незагоєними ранами, нанесеними гострою зброєю, показало, що це була надзвичайно жорстока подія», — говорить археолог Хав’єр Ордоньо Даубагна з археологічної дослідницької компанії Arkikus (Віторії-Гастейс, Іспанія).

Даубагна та його колеги вивчали останки дев’яти дорослих людей, двох підлітків, маленької дитини та одного немовляти, які померли десь між 365 і 195 роками до нашої ери в стародавньому селі Ла-Хойя.

Дослідники виявили, що один з дорослих був обезголовлений одним ударом, а підлітку (дівчині) відрубали руку, кістки якої були виявлені майже в трьох метрах від її скелета.

Тріщини та лущення на деяких кістках свідчать про те, що після смерті жертв просто кинули, а не поховали. Інші люди могли згоріти живцем всередині будівель, про що говорить, зокрема, зміна кольору кісток — температура вогню досягала 350-650 градусів за Цельсієм. Той факт, що кістки згоріли лише частково, виключає ймовірність кремації після смерті.

“Характер травм, присутність жінок і маленьких дітей серед жертв і розташування людських останків вказує на те, що це не було битвою між воїнами», — говорить археолог і співавтор дослідження рік Шалтінг з Оксфордського університету.

Дослідження зайвий раз доводить, що люди залізного віку, що жили на Піренейському півострові, воліли вдаватися до жорстокого насильства при вирішенні спорів. “Ми можемо зробити висновок, що метою нападників було повне руйнування Ла-Хойї. Зробив це, можливо, конкуруючий центр політичного та економічного впливу в даному регіоні», — говорить Ордоньо Даубагна.

Відомих фактів подібних нападів на поселення в ті часи не так багато, але подібне насильство могло бути більш поширеним, ніж припускали вчені. Тоді “владу можна було отримати за допомогою насильства і завдяки контролю над ресурсами”, — пояснює археолог Людвіг Папмель-Дюфай з Університету Ліннея в Кальмарі (Швеція), який не брав участі в дослідженні. Якщо ж людям минуле здається мирним, каже він, то «цю точку зору необхідно переглянути».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button