Наука

Вчені знайшли в теломерах “підказки” для діагностики раку

Нещодавно виявлений теломерний білок VR накопичується в ядрах ракових клітин остеосаркоми людини.

Дослідники з’ясували, що теломери містять генетичну інформацію для виробництва двох невеликих білків. Один з них підвищений в деяких ракових клітинах людини, а також в клітинах пацієнтів, які страждають від хвороб, викликаних дефектами теломер.

“Наші дослідження показали, що прості аналізи крові на ці білки допоможуть діагностувати деякі види раку та інші захворювання”, – говорить Джек Гріффіт, доктор філософії, заслужений професор мікробіології та імунології, співавтор дослідження

Вчені провели експерименти, щоб показати, як теломерна ДНК може навчити клітину виробляти сигнальні білки. Вони назвали їх VR (валін-аргінін) і GL (гліцин-лейцин). Сигнальні білки, по суті, є хімічними речовинами, які викликають ланцюгову реакцію інших білків всередині клітин.

Потім вчені хімічно синтезували VR і GL, щоб вивчити їх властивості за допомогою потужних електронних і конфокальних мікроскопів поряд з сучасними біологічними методами. Виявилося, що VR-білок накопичується в деяких ракових клітинах людини, а також в клітинах пацієнтів, які страждають захворюваннями, викликаними дефектом теломер.

“З віком кількість білків VR та GL у нашій крові буде постійно зростати, потенційно забезпечуючи новий біомаркерний форбіологічний вік, на відміну від хронологічного. Також вироблення цих білків може спровокувати запалення”, – говорить Тагрід Аль-Туркі, докторант в лабораторії Гріффіта, співавтор дослідження

Теломери – кінцеві ділянки хромосом, які характеризуються тим, що нездатні з’єднуватися з іншими хромосомами або їх фрагментами. Вони виконують захисну функцію і містять унікальну послідовність ДНК. Коли клітини діляться, теломери скорочуються. Зрештою вони стають настільки короткими, що клітини більше не можуть правильно ділитися, що призводить до їх загибелі.

Вперше теломери ідентифікували близько 80 років тому. Через їх монотонну послідовність вважалося, що вони не кодують жодних білків, не кажучи вже про ті, що відрізняються важливою біологічною функцією.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button