Наука

Вчені з’ясували, коли у людей з’явився ген толерантності до лактози

Результати нового дослідження показали, що здатність сучасних людей перетравлювати лактозу з’явилася в результаті голоду і інфекційних захворювань багато тисяч років тому. Вижити змогли тільки ті, хто мав необхідний ген.

Fresh Milk in a Can
Фото Від Food Photos

Непереносимість лактози – це стан, при якому в організмі не вистачає ферменту лактази. В результаті всі продукти, що містять молочні компоненти тваринного походження, викликають у людини з непереносимістю розлад шлунка.

Раніше вважалося, що генетична варіація, яка дозволяє людям перетравлювати лактозу, розвинулася одночасно, коли ми почали пити молоко тваринного походження. Однак нове дослідження англійських вчених показало, що все було не зовсім так.

Англійські дослідники з Брістольського університету і Університетського коледжу Лондона з’ясували, що ген толерантності до лактози з’явився у людей не відразу. Кілька тисяч років поспіль люди пили молоко і страждали від симптомів непереносимості, але ген толерантності почав поширюватися тільки тоді, коли непереносимість стала смертельною.

Фермент, який перетравлює лактозу, називається лактазою, і він виробляється в тонкому кишечнику під час внутрішньоутробного розвитку плода. Після припинення грудного вигодовування лактаза перестає вироблятися в організмі дітей, і тому вони більше не можуть перетравлювати лактозу, що міститься в молочних продуктах. В цьому випадку при попаданні лактози в товстий кишечник виникають неприємні симптоми, такі як здуття живота, діарея або метеоризм.

Однак в результаті еволюційного розвитку у деяких людей з’явився ген, який відповідає за вироблення лактази і в дорослому віці. Раніше вчені вважали, що це сталося тоді, коли люди стали регулярно вживати молочні продукти, тобто, приблизно 10 тисяч років тому.

Але все виявилося куди складніше – англійські дослідники з’ясували, що ген толерантності до лактози з’явився і поширився приблизно 5 тисяч років тому, тобто, тисячоліття до цього люди пили молоко незважаючи на неприємні відчуття. Поворотним моментом став час, коли люди страждали від сильного голоду і інфекційних захворювань — в цій ситуації організм, ослаблений хворобою і нестачею їжі, просто не міг перенести ще й діарею. Тому люди з непереносимістю лактози швидко вмирали. Виживали тільки ті, у кого встиг розвинутися ген толерантності, який вони згодом передавали своїм дітям.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments