Наука

Вчені знайшли слабке місце PFAS, або «вічних хімікатів»

Спеціальну технологію розробили американські вчені Північно-Західного університету. Для знищення “вічних хімікатів” вони використовували диметилсульфоксид, який зазвичай застосовується як місцевий протизапальний і знеболюючий засіб.

PFAS небезпечні тим, що вони відносяться до тих типів хімікатів, які практично не розкладаються в навколишньому середовищі — саме тому вони їх називають «вічними».

До цієї групи належать 4,7 тисячі штучно синтезованих речовин. Найвідоміше з них тефлон. Властивості хімікатів дозволяють їм постійно циркулювати в природі і, що найгірше, накопичуватися в екосистемах.

Раніше методів розкладання пер-і поліфторалкільних сполук не існувало — до тих пір, поки американські вчені не запропонували впливати на фторований атом вуглецю, який присутній у всіх PFAS.

Розчин на основі води і диметилсульфоксиду дозволяє дефторувати хімікати. В результаті цього процесу цільні сполуки розпадаються на два куди менш шкідливих компонента — вуглець і неорганічний фторид.

Технологія проста, нешкідлива і не вимагає великої кількості грошей і ресурсів. Однак її слабке місце в тому, що вченим поки не вдалося домогтися повного руйнування «вічних хімікатів».

До цього було прийнято спалювати PFAS в печах або вивозити відпрацьовані товари з цими сполуками в складі на звалища. І той, і інший спосіб ще сильніше шкодив природі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button