Всесвіт

Вчені знайшли в галактиці Андромеди 12 подвійних зірок, які обмінюються масою

Астрофізики з Юньнаньської обсерваторії Китайської академії наук при аналізі затемнених зірок в галактиці Андромеди виявили 12 напіврозділених подвійних систем, в яких здійснюється перенесення речовини між зірками. Робота опублікована в The Astronomical Journal.

Дослідники використовували дані спостережень оптичного телескопа Ісаак Ньютон, розташованого на Канарських островах. У 2006 році іспанські астрофізики виявили в північно-східній частині галактики Андромеди, за якою спостерігав телескоп, 437 затемнених подвійних. Це системи, в яких періодично спостерігається зміна видимого блиску внаслідок затемнення однієї з парних зірок другої.

У новій роботі китайські дослідники проаналізували криві блиску затемнених систем, відкритих іспанськими вченими, і показали, що 12 з них відносяться до напіврозділених подвійних, в яких відбувається обмін масою між зірками. Автори дослідження відзначають, що в знайдених ними системах тільки вторинні (менш масивні) компоненти заповнили свої порожнини Роша. Речовина таких зірок через внутрішню точку Лагранжа перетікає на її «напарницю».

Астрофізики відзначають, що взаємозв’язок між відношенням мас і коефіцієнтом заповнення первинної зірки показує, що системи знаходяться на стадії повільного перенесення маси від менш масивних компонентів до своїх компаньйонів. Дослідники також встановили, що розподіл температури первинних і вторинних компонентів цих подвійних зірок аналогічний розподілу напіврозділених систем Чумацького Шляху.

За словами вчених, це підтверджує, що еволюція масивних подвійних систем в галактиці Андромеди повинна бути аналогічна процесам, які відбувалися в Чумацькому Шляху. Відкриття вчених підтверджує вірність теорії розвитку подвійних зоряних систем, яка була сформульована на основі спостережень тільки за нашою Галактикою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button