Земля

Вчені з’ясували, чому хижі динозаври виростали такими величезними (фото)

Серед хижих динозаврів, предків сучасних птахів, зустрічалися як крихти не більше курчати, так і гіганти розміром з автобус. Тепер вченим вдалося дізнатися, як тиранозаври змогли вирости настільки величезними.

Тиранозавр не був найбільшим хижим динозавром, але навіть його габарити вражають / © independent.co.uk

Вага сучасних сухопутних хижаків варіюється від декількох грамів до тонни з гаком, тоді як в мезозойську еру ці межі були набагато ширше. Найдрібніший з відомих м’ясоїдних динозаврів важив не більше 200 грамів, тоді як вага найбільших оцінюється в межах від семи до 20 тонн. Наприклад, доросла особина тиранозавра рекса важила близько восьми тонн – це вчетверо більше маси середнього гіпопотама.

Раніше вчені вважали, що настільки вражаюча різниця в розмірах пояснюється швидкістю зростання: дрібні динозаври росли повільно, а гігантські — аномально швидко. Однак, вивчивши спили кісток приблизно 80 видів хижих динозаврів, міжнародна команда палеонтологів з США і Аргентини прийшла до висновку, що між швидкістю зростання і кінцевим розміром тіла існує лише дуже слабкий зв’язок. Дослідження опубліковано в журналі Science.

Річ у тім, що швидкість росту тіла і, відповідно, скелета «записується» на спилах великих трубчастих кісток так само, як на спилі деревного стовбура, — у вигляді річних кілець. Оскільки протягом кожного року відбувається зміна умов життя (наприклад, на зміну сезону дощів приходять посухи, коли їжі не вистачає), швидкість росту організму теж змінюється, через що на спилі кістки можна побачити широкі смуги, що сформувалися в кормові сезони, і вузькі (значить, в цей час володар скелета недоїдав).

Зіставляючи кількість років, яке було потрібно тварині на зростання, і ширину кілець на спилі кістки, можна визначити швидкість і тривалість зростання. Виявилося, деякі гігантські хижі динозаври росли так само повільно, як нинішні алігатори, а ось серед дрібних видів були такі, чия швидкість росту була порівнянна з темпами розвитку сучасних ссавців і птахів. Інша справа, що термін життя у дрібних видів становив приблизно 10-20 років, тоді як тиранозаври досягали зрілості лише до 20 років, а жили близько 30-40 років.

Цей монгольський динозавр важив всього близько 150 грамів і був одним з найдрібніших динозаврів взагалі / © wikipedia.org

Іншими словами, не стільки швидкість росту, скільки тривалість періоду активного набору маси грала ключову роль в тому, що представники деяких видів динозаврів ставали такими величезними. При цьому тиранозаври не росли надмірно швидко: найдрібніший зі знайдених скелетів належав тварині вагою в якісь 30 кілограмів, загиблому в дворічному віці.

Але у цих динозаврів була маса часу на поступовий розвиток і зростання: до 14-16 років тиранозаври набирали близько двох тонн, після чого протягом чотирьох–шести років збільшували свою вагу більш ніж удвічі, досягаючи, нарешті, габаритів такого динозавра, до якого ми звикли за фільмами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button