Земля

Екваторіальні корали несподівано швидко адаптувалися до глобального потепління

Дані по островах Фенікс за останні 18 років вказали на значне зростання їх стійкості до високих температур. Це може означати, що екосистеми коралових рифів в цілому помітно стійкіші до зміни клімату, ніж вважалося. Всього десять років тому ряд авторів прогнозували зникнення коралів до 2050 року. Нова робота вважає, що вони будуть існувати і в кінці XXI століття.

Кораловий риф біля островів Фенікс, 2018 рік / ©Michael Fox

Антропогенні викиди СО2 істотно збільшили закислення морської води – тобто знизили її pH нижче типового в доіндустріальну епоху. До того ж вони викликають потепління. При перегріві багато коралів піддаються знебарвленню, в процесі «виганяючи» симбіотичні фотосинтезуючі організми, від яких самі в нормі отримують основну частину поживних речовин.

Всі ці процеси викликали і викликають побоювання біологів: вони чекають зникнення коралів вже до 2050 року. Водночас ряд вчених ставлять такі очікування під питання. Не цілком зрозуміло, чому корали, сотні мільйонів років процвітали в більш жаркому земному кліматі, ніж буде спостерігатися в результаті глобального потепління, повинні вимерти саме зараз – і чому вони не загинули раніше. Через все це вкрай важливі польові спостереження, здатні вказати на те, як реально розвивається ситуація в зонах проживання коралів.

Дослідники з США узагальнили дані з розвитку коралів островів Фенікс – архіпелагу в екваторіальній зоні Тихого океану, в тисячах кілометрів від найближчого континенту. Відповідна стаття опублікована в Geophysical Research Letters.

Автори використовували дані спостереження за 2000-2018 роки. Особливу цінність спостереженням додало те, що острови Фенікс знаходяться на великій відстані від будь-яких інших коралових рифів, тому рідко піддаються навалі морських зірок-хижаків, різко змінюють чисельність коралів великого Бар’єрного рифу і ряду інших місць. Через це дані нової роботи відображають лише баланс впливу потепління на корали, без “шумів” від навал коралоїдних хижаків — надзвичайно ускладнюють однозначну інтерпретацію досліджень в інших регіонах поширення коралів.

Морські зірки накривають собою ділянку корала, яким будуть харчуватися і починають розчиняти його. Їх періодичні спалахи розмноження здаються безпричинними, і трапляються вже тисячі років поспіль. У такі періоди значна частина коралів гине. У деяких районах вони можуть загинути повністю / ©Wikimedia Commons

У 2002-2003-х острови Фенікс пережили сильне Ель-Ніньо – в цей період вода там була на два-три градуси тепліше звичайного, що призвело до втрати площі покриття живих коралів на глибині на 76,4%. Середня площа покриття рифів живими коралами в підсумку впала з 44,9% до 10,4%. До 2009 року корали, які вижили показали зростання і покрили 24,4% всієї площі рифів. Через пів року настало Ель-Ніньо 2009-2010 років, що дало новий серйозний нагрів поверхневих вод. Через нього очікувалося нове скорочення коралового покриття. Однак на практиці експедиція 2012 року показала інше: замість 24,4% корали покривали 30,4% всієї площі рифів.

У 2015-2016-х сталося супер Ель-Ніньо – і поверхневі води в цьому районі нагрілися на три градуси вище нормального, залишаючись на досягнутому рівні дуже довго. Сумарний термальний стрес вдвічі перевищив такий же стрес у 2002 році. Тоді дослідники знову очікували масової загибелі коралів, але в 2018-му — через два роки після цієї події — нова експедиція виявила скорочення площі коралів всього на 40% (проти 76,4% в 2002 році), приблизно до 18% від загальної поверхні рифів.

Автори роботи спробували знайти якісь сторонні фактори, які пояснювали б значне зниження шкоди перегріву верхніх шарів води для коралів островів Фенікса. Наприклад, вони намагалися відстежити, чи не було в супер Ель-Ніньо незвичайної кількості хмар, які пом’якшили б навантаження на морські організми. Однак всі пошуки такого роду нічого не дали.

Дослідники прийшли до висновку, що різке зниження тяжкості дії нагріву вод на корали — адаптація останніх. Відомо, що подібні явища можливі. Це випливає, наприклад, з факту існування коралів в Червоному морі і Перській затоці, де середні температури поверхневих вод на кілька градусів вище, ніж у островів Фенікса або великого Бар’єрного рифу. Але дотепер не було прикладів вкрай швидкої адаптації коралових спільнот до зростання температур води.

У разі нової роботи можна говорити про швидку адаптацію менш ніж за 18 років. Якщо вона типова для коралів в інших частинах світу, їх вимирання до середини XXI століття представляється малоймовірним – як і до його кінця. Вчені однак закінчують статтю фразою: «звернення назад глобального потепління залишається невід’ємною частиною виживання коралових рифів». На жаль, вони не пояснюють, як в такому випадку рифи не загинули в попередні періоди швидких потеплінь на планеті або коли клімат Землі був помітно теплішим, ніж клімат, який наукове співтовариство очікує за підсумками сучасного глобального потепління.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button