Всесвіт

Велика червона пляма на Юпітері змінюється з часом

Одна з найбільш впізнаваних особливостей атмосфери Юпітера і всієї Сонячної системи — Велика червона пляма (ВЧП). Це утворення являє собою потужний антициклон, розмір якого більше розміру Землі, а швидкість вітру в ньому може досягати 500 км/год.

Про пляму відомо з 1665 року завдяки відкриттю Джованні Кассіні, але надійно встановити факт її існування вдалося тільки в 1830 році. Коли і як утворилася ВЧП, що надає їй червоний колір і чому воно зберігається набагато довше, ніж інші шторми, що спостерігалися в атмосфері Юпітера, залишається загадкою. Астрономи припускають, що її постійне положення на широті 22 градуси на південь від екватора пов’язано з хмарними смугами.

На відміну від Юпітера, на Землі є простори суші, і сильні шторми втрачають енергію в результаті контакту з твердою поверхнею. На газовій планеті суші немає, і шторму більш тривалі. Але ВЧП існує дуже довго навіть за мірками Юпітера. Вчені не зовсім розуміють, чому, але відомо, що шторм, які розташовані в його хмарних смугах з однаковим напрямком обертання, мають тенденцію бути більш тривалими.

Барвисті хмарні смуги, звані поясами (темні) і зонами (світлі), слідують паралельно до екватора Юпітера. Передбачається, що їх колір обумовлений відмінностями в їх хімічному складі, температурі і прозорості атмосфери. Ці смуги обертаються в протилежних напрямках, а на межах між смугами і зонами дмуть сильні вітри, звані зональними струменями.

ВЧП з півдня і півночі обмежується струменями, які утримують шторм на постійній широті. Однак пляма з часом зазнала значні зміни в довготі, і останні дані свідчать про те, що швидкість її поздовжнього руху на захід збільшується.

Аналіз історичних та нещодавно отриманих даних показав, що ВЧП стискається, стаючи більш круглою, а її колір змінювався з плином часу. З чим пов’язані ці зміни, дослідники точно не знають. Космічний апарат НАСА «Юнона», що знаходиться на орбіті Юпітера, збирає нові дані про його атмосфері.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button