Всесвіт

Величезна пляма на Сонці різко збільшилася в розмірах

Пляма AR3038 – сьогодні найбільша на Сонці – за добу виросла ще сильніше і стало у два з половиною рази більше Землі.

©NASA Goddard Space Flight Center

Сонце продовжує наближатися до максимуму нинішнього (25-го з початку спостережень) циклу активності, який очікується близько 2025 року. На світилі з’являються нові плями, а найбільше з них — AR3038 — збільшується. Нещодавно вона раптово виросла, перевищивши 30 тисяч кілометрів у поперечнику, повідомив портал моніторингу “космічної погоди” Spaceweather.com.

Сонячна активність визначає рухи магнітних полів і потоків заряджених частинок далеко навколо зірки. Ця “космічна погода” може впливати на роботу супутників, а іноді — і наземних електронних, і електричних пристроїв. Тому вчені постійно відстежують те, що відбувається на Сонці, перш за все вивчають поведінку темних плям на його поверхні.

Плями на світилі з’являються в місцях виходу силових ліній магнітних полів. Вони уповільнюють рухи розпеченої плазми, приводячи до появи ділянок не такої високої температури, які виглядають темними. Кількість і активність плям слідує 11-річному циклу сонячної активності: в періоди мінімумів їх може не бути зовсім, а в максимуми число може доходити до десятків і навіть сотень.

Протягом декількох днів, тижнів або місяців вони можуть «розсмоктуватися», непомітно зникаючи. Однак цей процес може супроводжуватися різким розривом і перез’єднанням ліній магнітного поля, що призводить до виникнення потужних спалахів випромінювання і викидів в космос потоків плазми. У лічені дні вони досягають околиць Землі, де можуть викликати полярні сяйва і геомагнітні бурі, збої в роботі електроніки і електричних систем.

Поки таку загрозу представляє і пляма AR3038, “спрямована” в бік нашої планети. Однак вона знаходиться трохи північніше сонячного екватора і досить швидко переміщається на зворотну сторону зірки, так що ще через кілька днів має повністю втекти з поля зору.

Тим часом — і вельми стрімко – триває зростання плями. “Вчора AR3038 була великою. Сьогодні воно величезне, – пише Spaceweather.com —  ця швидкозростаюча пляма подвоїлася в розмірах всього за 24 години». Справді, спостереження показують, що між 20 і 21 червня діаметр AR3038 збільшилася майже до 32 тисяч кілометрів, ставши у два з половиною рази більше діаметра Землі.

Втім, вчені не чекають від AR3038 небезпечних сюрпризів. За їх словами, енергії цієї плями достатньо максимум для спалаху М-класу. Такі спалахи – не надто велика рідкість і не несуть серйозної загрози для об’єктів на поверхні Землі. Максимум, чого можна очікувати, – це тимчасові проблеми з радіозв’язком в приполярних регіонах планети і, звичайно, ефектні сяйва.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button