Екологія

Вічна мерзлота виділяє мільйони тонн метану в атмосферу Землі

Вічна мерзлота в Арктиці рясно виділяє метан: газова пастка

Дослідники виявили тисячі вогнищ виходу метану на поверхню з вічної мерзлоти, яка поступово тане. І це дуже поганий знак.

Вечная мерзлота выделяет миллионы тонн метана в атмосферу Земли

Пролітаючи над деякими з найбільш недоступних частин Аляски і північно-західної Канади, дослідники NASA виявили вражаючу своїми розмірами територію талої вічної мерзлоти — мерзлого шару грунту, що покриває більшу частину регіону.

Здавалося б, ну і що в цьому поганого? Проте є один важливий нюанс. Відтанувши, вічна мерзлота вивільняє не тільки воду, але і значну кількість метану, CO2 та інших парникових газів, що прискорюють нагрівання атмосфери. Як відомо, зараз Арктика нагрівається удвічі швидше, ніж будь-який інший регіон Землі, однак там все ще занадто холодно, щоб геологи могли з’ясувати, звідки береться весь цей метан.

За допомогою інфрачервоного спектрометра вчені дослідили понад 30 000 квадратних кілометрів поверхні, зібравши карту численних виходів метану з глибин грунту. Як стало видно за результатами цих спостережень, метан в основному концентрується поблизу озер, ставків, струмків і заболочених ділянок грунту, зазвичай в межі 30-40 метрів від води.

Чому це відбувається? Ніхто не знає. Попередні дослідження також показали, що в Арктиці існують так звані термокарсти — озера та інші досить великі водойми, які не тільки самі по собі пузиряться з-за великої кількості метану, але навіть прискорюють танення вічної мерзлоти навколо.

Одна з найбільш ймовірних причин полягає в тому, що термокарстові водойми полегшують дифузію метану з гниючих рослин. Вуглець, вморожений в землю протягом тисячоліть, служить їжею для бактерій, які в процесі своєї життєдіяльності рясно виділяють метан. Це прискорює відтавання, бактерії отримують ще більше їжі — і цикл повторюється.

Кліматологи прогнозують, що найближчим часом загальна частка вічної мерзлоти в Арктиці скоротиться ще на 45%. А це — мільйони, мільярди тонн СО2, метану, які виділяються в атмосферу. Так що, навіть якщо людство зупинить всю промислову діяльність і перестане забруднювати атмосферу, проблема парникових газів нікуди не зникне.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button