Екологія

Від брудного повітря щорічно гинуть мільйони людей

Сотні тисяч фабрик по всьому світу забруднюють повітря нашої планети кожен день. Для таких країн, як Китай, ця проблема є особливо актуальною, адже багато китайських міст буквально покриваються смогом від промислових виробництв. Але проблема стосується не тільки Піднебесної: із-за брудного повітря у світі щорічно вмирає більше п’яти мільйонів осіб. І вчені говорять, що до 2050 року ця цифра збільшиться вдвічі.

Чому небезпечно вдихати брудне повітря

Забруднюючі речовини (озон і дрібні тверді частинки), невидимі неозброєним оком, сприяють розвитку хвороб легенів, серця, а також викликають інші серйозні проблеми зі здоров’ям у людей по всьому світу, відзначають дослідники. Приблизно три чверті загальної кількості передчасних смертей, пов’язаних із впливом забрудненого повітря, що припадає на азіатські країни. У Китаї такі забруднення вбивають 1,4 мільйона осіб в рік, в Індії – 650 тисяч.

75 відсотків смертей, пов’язаних з брудним повітрям, походять з-за інфарктів і інсультів. Решта 25 відсотків викликані респіраторними захворюваннями і раком легенів, — заявив провідний автор дослідження з Інституту хімії Товариства Макса Планка в Німеччині.

За словами експертів, дрібні частинки, які утворюються при спалюванні викопних видів палива, органіки, а також викиди інших джерел, дуже небезпечні для здоров’я. Незважаючи на статистику про повільне поліпшення якості повітря в Європі, фахівці Європейського агентства з контролю над навколишнім середовищем (ЄЄА) впевнені, що забруднення атмосфери є причиною 800 000 щорічних смертей серед жителів європейських країн.

Які хвороби викликає брудне повітря

Вони настільки малі, що можуть проникати глибоко в легені, в альвеоли, і потрапляти в кровотік. Вдихувані нами крихітні хімічні частинки можуть обходити імунну систему і проникати глибоко в організм. Природним шляхом вони не виводяться з дихальних шляхів.

Вчені об’єднали модель хімічного складу атмосфери з даними про глобальний стан здоров’я населення. Вивчався вплив забруднень з різних джерел, пов’язаних з використанням палива. Як з’ясувалося, найбільший внесок в передчасну смертність від забруднень повітря вносять викиди, пов’язані зі спалюванням палива для обігріву житла і приготування їжі.

Як убезпечити себе

Незважаючи на спроби обмежити викиди шкідливих речовин у атмосферу, кількість пов’язаних з забрудненням повітря смертей зросте в найближчі десятиліття в рази, якщо не будуть прийняті термінові і рішучі заходи. Протягом останніх п’ятдесяти років у Північній Америці, Західній Європі і Японії були здійснені значні зусилля, спрямовані проти забруднення повітря — в тому числі використання більш чистих видів палива, більш ефективних автомобілів, обмеження використання вугілля і накладення обмежень на електростанції і заводи.

Знання головних джерел забруднення повітря допоможе вжити заходів щодо поліпшення стану здоров’я всього населення.

Від простих людей водночас мало що залежить. Чекати дій від влади можна дуже довго, тому якщо ви відчуваєте нездужання від перебування у «брудній» середовищі — можливо, доцільно задуматися про зміну місця проживання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button