Наука

Видалення клітин-зомбі у мишей допомогло перемогти ожиріння і тривогу

Клітини-зомбі, також відомі як старіючі клітини, являють собою напіврозкладені клітини, які накопичуються в певних частинах мозку, викликаючи різні симптоми старіння, включаючи остеопороз, діабет і м’язову слабкість.

Більшість вчених схильні пов’язувати ожиріння з низкою різних психоневрологічних розладів, включаючи тривогу та депресію, проте точна природа цих взаємин досі погано вивчена, що ускладнює лікування. Нове дослідження, опубліковане в журналі Cell Metabolism передбачає, що відповідь може бути пов’язана з надлишком клітин-зомбі. Використовуючи мишачі моделі, співробітники Університету Ньюкасла показали, що у мишей з надмірною вагою, як правило, більше таких клітин в тій області мозку, що відповідає за занепокоєння. І, що ще більш цікаво, коли ці несправні клітини видаляються, тривожна поведінка у мишей пропадає.

Клітини-зомбі, також відомі як старіючі клітини, являють собою напіврозкладені клітини, які накопичуються в певних частинах мозку, порушуючи нормальне функціонування цієї частини. Попередні дослідження показують, що ці клітини можуть викликати різні симптоми старіння, включаючи остеопороз, діабет і м’язову слабкість. У новому дослідженні вчені припускають, що вони також можуть виступати в якості основних причин неспокою, викликаного ожирінням.

Порівнюючи генетично модифікованих і звичайних мишей, дослідники виявили, що у мишей з ожирінням утворилося більше жирових клітин в бічному шлуночку мозку – тієї його частини, що контролює реакцію на стрес. Ще більше показово, що в цьому регіоні також спостерігалося збільшення кількості старіючих клітин.

Удаление клеток-зомби у мышей помогло победить ожирение и тревогу
Старіючі клітини і ожиріння у мишей / © Cell Metabolism

Зв’язок між накопиченням ліпідів і старінням досі не з’ясована, однак, коли дослідники ввели ліки, які вбивають ці клітини-зомбі, жирові клітини почали зникати, а нормальний ріст клітин відновився. Водночас у мишей також стала проявлятися менш тривожна поведінка. Все ще потерпаючи від ожиріння, миші менше турбувалися при пересуванні на відкритих просторах і могли швидше знаходити вихід з лабіринту.

За словами дослідників, результати їх роботи можуть являти собою новий терапевтичний шлях лікування нервово-психічної дисфункції, викликаної ожирінням, разом з тим підкреслюючи, що перш ніж таке лікування стане реальністю, потрібно виконати велику роботу.

В даний час вчені не в змозі видалити клітини-зомбі з певних областей мозку, наприклад, з бічних шлуночків, проте виявлення нової мішені для терапії цього розладу вже може вважатися важливим кроком вперед.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button