Наука

На візантійських монетах знайшли наднову. Це перша християнська “згадка” вибуху (фото)

Дослідники виявили на монетах, викарбуваних у Візантії близько 1054 року зображено спалах наднової. Це перше історичне свідчення вибуху зірки, залишене в християнських державах.

Вчені досліджували спеціальний випуск монети, відомої як монета Костянтина IX Мономаха IV класу. У цій серії біля голови імператора розташовані дві “зірки”. Монети цього класу викарбувані між літом 1054 року і весною 1055 року. Саме в цей час на Землі можна було спостерігати спалах SN 1054.

Серії монет Костянтина IX. Джерело: Filipovic et al, arXiv

Вибух SN 1054 – одна з декількох яскравих астрономічних подій, які можна було спостерігати неозброєним поглядом. Зараз залишки наднової сформували Крабовидну туманність. Але відразу після спалаху це була надяскрава зірка, яку можна було побачити навіть вдень. Згадки про SN 1054 збереглися в китайських, японських і арабських джерелах, але відсутні в християнських хроніках.

На монетах Костянтина IX традиційно зображувалася одна “зірка”. Дослідники вважають, що голова імператора символізувала Сонце і її супроводжувала Венера, Ранкова зірка, яка не пропадає на небі з приходом дня. Другим об’єктом, який потрапив на монети спеціальної серії, може бути наднова, вважають вчені.

Порівняння розміру зірки на двох монетах. Джерело: Filipovic et al, arXiv

Ця гіпотеза підтверджується тим фактом, що розмір цього нового об’єкта на різних монетах серії відрізнявся, що може свідчити про поступове зниження яскравості світіння наднової.

Дослідники вважають, що відсутність згадок про SN 1054 в європейських джерелах пов’язано з впливом церкви. Теологічна доктрина розглядала небо, як непорушний об’єкт, а значить привертати увагу до таких масштабних змін було небезпечно. Автори роботи вважають, що невідомий майстер або вчений, який відповідав за випуск монет, самостійно прийняв рішення показати там наднову.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button