Фото

Відкрито новий вид полярних сяйв (фото+відео)

Вчені з Фінляндії виявили раніше невідомий вид полярного сяйва — «піщані дюни». Вони обумовлені хвилями, які створюють піки і западини в щільності кисню.

Астрономи-любителі допомогли відкрити новий тип полярних сяйв, які формують «дюни» на небі / © Kari Saari

Вчені з Фінляндії описали новий вид полярних сяйв, що нагадує дюни в пустелі. Своє відкриття вони зробили на основі фотографій, отриманих від астрономів-любителів з групи Revontulikytt??j?t. Докладний опис роботи опубліковано в журналі AGU Advances.

Полярне сяйво — світіння верхніх шарів атмосфери, що виникає, коли заряджені частинки, такі як електрони, що викидаються Сонцем і спрямовуються до полюсів Землі її магнітним полем. Там вони взаємодіють з газами в атмосфері, в тому числі з азотом і киснем, збільшуючи їх енергію, яка згодом виділяється у вигляді світла.

«Полярні сяйва виникають, коли електрони, що випадають з космосу, стикаються з атмосферними молекулами і атомами, які порушуються, — каже Мінна Палмрот з Університету Гельсінкі, провідний автор дослідження. — Той же механізм — в неонових лампах: там електричний струм збуджує неоновий газ, і стан збудження вивільняється як неонове світло. Таким чином, ви можете сказати, що сяйво — це небесні неонові лампи, завдяки тому ж механізму».


«Піщані дюни» полярного сяйва в режимі таймлапс

Раніше полярне сяйво проявлялося в різних формах, нагадуючи то спіраль, то корону, то різноманітні дуги. Тепер же дослідники виявили раніше невідомий тип полярного сяйва, який проявляється у вигляді піщаних дюн. Фотографії цього явища були зроблені в рамках співпраці університету Гельсінкі з групою фінських ентузіастів, в яку входять як астрономи, фотографи, так і аматори спостерігати за небом.

Отримавши знімки, вчені зрозуміли, що у них в руках опинилися фото одного і того ж невідомого явища, але зроблені з різних точок у Фінляндії. Це дозволило визначити висоту і інші аспекти явища, зокрема відстань між пульсаціями яскраво-зелених «дюн». З’ясувалося, що «дюни» виникають на висоті близько 100 кілометрів у верхній частині третього шару атмосфери — мезосфері. Як пояснює Палмрот, зелений колір створюється завдяки порушенню кисню, ймовірно, це пов’язано зі збуреннями в атмосфері, відомими як внутрішні гравітаційні хвилі: це ті ж самі види бризок, які утворюються, якщо кинути в ставок камінець. Однак в атмосфері хвилі у великій кількості часто рухаються вертикально вгору.

«Дюни» полярні сяйва, закарбовані в місті Лайтіла (Західна Фінляндія) в жовтні 2018 року, і те ж явище, але в громаді Руовесі

«Хвилі мають різні частоти, різні довжини, різні амплітуди, тому спостерігати щось дуже рівномірний, наприклад дюни, означає, що повинен бути якийсь активний механізм, який робить їх такими рівними», — говорить учений.

Дослідники припускають, що механізм утворення таких «дюн» може бути подія, звана мезосферним каналом, з-за якого кожна конкретна хвиля фільтрується і вигинається, що дозволяє їй переміщатися горизонтально між двома шарами в атмосфері. Крім того, подібне явище може статися, коли температура одного шару атмосфери трохи вище, ніж обох шарів над ним і під ним, додають автори дослідження.

«Одним з найбільш пам’ятних моментів нашого співробітництва <…> було те, що явище з’явилося в той конкретний момент, ми змогли дослідити його в реальному часі. Це нагадувало головоломку або детективну роботу. Кожен день ми знаходили нові зображення і висували нові ідеї», — поділився своїми враженнями астроном-любитель Матті Хелін.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button