Головна / Наука / Відкриття бару скоротило народжуваність у африканців

Відкриття бару скоротило народжуваність у африканців

Жінки народності бака в Камеруні народжувати стали помітно менше з 2010 року, виявив французький антрополог Фернандо Россі. Єдине пояснення цьому — вплив відкритого трохи раніше бару і масове захоплення бака поганим дешевим алкоголем.

Открытие бара сократило рождаемость у африканцев

В Камеруні, Габоні і Конго живуть люди невисокого зросту — пігмеї бака. Спосіб життя вони ведуть досить екзотичний: бака — мисливці-збирачі, вони ловлять рибу, стріляють з луків у птахів, шукають у лісі фрукти, розводять бджіл. Але цивілізація все-таки досягла людей бака — у формі етнографів і торговців джинсами і футболками та іншими корисними речами.

Вивчаючи демографічну статистику, зібрану учасниками католицької місії, антрополог Фернандо Рамірес Россі саме він виявив різкий спад народжуваності серед бака Камеруну в 2011 році. Розмірковуючи над тим, що могло стати причиною падіння числа новонароджених, Россі зміг пригадати тільки одну велику подію в житті спільноти — відкриття бару в одному з сіл в кінці 2010 року. Бар не відрізнявся різноманітністю меню, в ньому продавалася дешева (9 центів за пакет) алкогольна рідина, часто з домішкою метанолу, що багато разів призводить до дуже сумних наслідків. Бар став центром суспільного життя, замінивши в цьому сенсі католицьку місію, а смерть від алкогольного отруєння стала найпоширенішою причиною смерті серед бака.

Це мало кого зупиняло; бака, особливо молодь, тусувалися біля бару цілими вечорами; вони напивалися і слухали музику. Россі вважає, що саме цей спосіб проведення дозвілля призвів до того, що жінки бака стали народжувати менше: замість 8,8 дітей на одну жінку — всього 5,6; падіння виявилося ще більш різким у молодих жінок (від 15 до 25), які, як зазначає дослідник, люблять бар більше жінок старшого віку. Інші можливі причини зниження фертильності бака Россі, здається, відкинув: у 2010-2011 році не було ні епідемій, ні проблем з продовольством.

Россі посилається на попередні дослідження, які встановлюють зв’язок між вживанням алкоголю і безпліддям у жінок і чоловіків. Культура вживання спиртного (принаймні така як у баку), пише він, може позначатися і на здоров’я вже народжених дітей; діти бака часто знаходять порожні ємності з-під спиртного та облизують їх, дуже рано набуваючи звичку до смаку і запаху.

Якщо Россі прав, то його спостереження — перший описаний в науковій літературі випадок, коли пияцтво призвело до зниження фертильності цілої народності мисливців-збирачів. Стаття Россі в журналі PNAS.

Натхнення: www.popmech.ru