Земля

Виявлені сліди походів фараонів в Центральну і Південну Африку

Польські археологи знайшли в храмі цариці Хатшепсут підтвердження того, що фараони Нового Царства влаштовували морські та сухопутні походи в Центральну або навіть Південну Африку, повідомляє прес-служба Польської академії наук.

“Нам вдалося знайти поки єдині малюнки птаха-секретаря, вибиті на стіні в часи фараонів. Можна сказати, що ці птахи були найрідкіснішими “скарбами”, які війська “владик двох царств” привезли назад в Єгипет з легендарної країни Пунт”, — розповідає Філіп Татерка (Filip Taterka), керівник експедиції в Дейр-ель-Бахрі.

Як оповідають хроніки античних часів, Стародавній Єгипет відправляв численні військові та дослідницькі експедиції далеко за межі своїх кордонів. Його війська і мандрівники проникали на територію Лівії, Нубії і Синая, а кораблі древніх єгиптян, як вважають деякі історики, могли досягти мису Доброї Надії і вивчити велику частину узбережжя Африки.

Одна з найбільш масштабних експедицій такого роду була організована за часів правління цариці Хатшепсут, що відправила військо на територію імовірно казково багатої і екзотичної країни, яку стародавні єгиптяни називали “Пунт”, або “земля богів”. Потрапивши на її територію, єгипетський експедиційний корпус налагодив торгові відносини з її мешканцями, закупивши чорне дерево, пахощі, шкури і екзотичних тварин.

Незважаючи на те що і попередники, і спадкоємці Хатшепсут неодноразово відправляли експедиції в Пунт, досі вчені не знають, де саме була ця країна. Судячи з опису зовнішності і традицій її мешканців, вони були чистокровними африканцями, тоді як природа і географія Пунта, описана в хроніках фараонів, говорить про те, що ця країна знаходилася на Синайському півострові, на березі Червоного моря.

Польські археологи знайшли відповідь на це питання, проводячи розкопки біля стін похоронного храму цариці Хатшепсут в Луксорі, де, як свідчать легенди того часу, були висаджені паростки мирового дерева, які їй подарували правителі Пунта.

На одній зі стін цього храму вченим вдалося знайти серію малюнків, на яких зображені птахи-секретарі (Sagittarius serpentarius), одна з сучасних “живих” ікон африканських саван. Ці пернаті, як пояснюють археологи, живуть тільки в центральній і південній частині Африки і не зустрічаються на території Синая і Аравійського півострова.

“Ми вже знаходили фрагменти подібних зображень, однак вони збереглися набагато гірше цієї знахідки. Ми думали, що на них були намальовані прості чаплі. Тільки коли ми знайшли голову птаха-секретаря і попросили подивитися на неї наших колег-орнітологів з Південної Африки, ми зрозуміли, як ми помилялися”, — продовжує Татерка.

Відповідно, присутність цього незвичайного птаха в списку скарбів, доставлених військами Хатшепсут з Пунта, говорить про те, що ця країна, швидше за все, знаходилася в Східній або навіть Південній Африці. Швидше за все, як вважають прихильники “африканської” гіпотези, — на території Ефіопії, Сомалі або Судану, на чиєму гербі, як жартує вчений, навіть сьогодні намальований птах-секретар.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button