Земля

Виявлений дивний феномен, пов’язаний з виникненням блискавок

Вчені, що вивчають виникнення блискавок в грозових хмарах, провели унікальне дослідження, в ході якого виявили феномен, що суперечить чинним теоретичним моделям.

В ході перших у своєму роді спостережень дослідники з Центру наук про космос Нью-Гемпширського університету задокументували унікальну подію, що відбувається в хмарах перед виникненням спалаху блискавки. Спостереження, яке вони назвали «швидким негативним розпадом», реєструє новий ймовірний спосіб утворення блискавки і являє собою противагу нинішньому науковому погляду на те, як повітря переносить електрику під час грози. Дослідження описано в статті журналу Nature Communications.

«Це перший раз, коли вдалося спостерігати швидкий негативний розпад, так що це дуже зворушливо, — говорить професор фізики Ніню Лю. — Незважаючи на більш ніж 250 років досліджень виникнення блискавки все ще залишається загадкою. Процес був абсолютно несподіваним і надав нам розуміння того, як блискавка починається і поширюється».

Робота стала ще одним кроком у пошуках відповіді на питання, як з’являється блискавка. Нещодавно він здавався вирішеним завдяки відкриттю «швидкого позитивного розпаду» повітря, що збіглося з теорією, якої дослідники блискавок дотримувалися вже давно. Швидкий позитивний розпад містить спадне проходження через хмару, при якому позитивний заряд на верху хмари змінюється на негативний у його середині. Цей шлях формується зі швидкістю 1/5 від світлової і може утворити блискавку.

Обнаружен странный феномен, связанный с возникновением молний
Блискавка на знімку бере початок у глибині хмари, де вчені продовжують вивчати перші моменти її виникнення. У своєму дослідженні вчені спостерігали ймовірний новий спосіб утворення блискавки під назвою «швидкий негативний розпад» / © UNH

Однак нові спостереження швидкого негативного розпаду показують, що висхідний шлях — настільки ж швидкий, спрямований у протилежний бік — також може виникнути у грозовій хмарі, що вказує на існування іншого способу виникнення в повітрі електрики. У підсумку це дозволило вченим новий погляд на те, що може відбуватися всередині штормової хмари.

«Ці дані означають, що виникнення блискавки всередині хмари може бути двонапрямним, а не як ми вважали спочатку», — говорить кандидат наук Джулія Тіллес.

Дослідники продовжують розробляти зображення на основі отриманих даних і сподіваються дізнатися більше про те, як часто відбуваються події швидкого негативного розпаду і яка частина з них може утворити безпосередньо спалах блискавки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button