Земля

Виявлено математичні закони побудови термітників

Дослідники з Гарвардського університету під керівництвом Олександра Хейден (Alexander Heyde) разом з колегами з Тулузького університету Поля Сабатьє розробили математичну модель, що пояснює складну архітектуру жител термітів і способи їх побудови.

Для цього дослідники розкопали дві підземні колонії африканських термітів Apicotermes lamani, а після вивчили внутрішню будову методом комп’ютерної томографії та візуалізували їх структуру. Також автори кількісно оцінили архітектурні пропорції й параметри елементів будівель.

В результаті з’ясувалося, що термітники мають певні повторювані архітектурні «рішення», що забезпечують ефективний доступ, вентиляцію та охолодження гнізд комах.

В результаті дослідники змоделювали гвинтові сходи, а також гармонійно розташовані гнізда з поверхами. За словами авторів, при будівництві термітників існує чітка біотектонічна схема, і, що цікаво, її можна сформулювати як рівняння просторово-часової еволюції.

Також терміти під час будівництва відтворюють феромони, які сигналізують про попередню активності і дають інформацію про майбутні дії.

Дослідники вважають, що такі злагоджені масові процеси можна використовувати при створенні групової робототехніки.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button