Земля

У пошуках трупів грифи можуть облетіти вісім країн

Грифи – відомі мандрівники серед пернатих, але раніше вчені навіть не підозрювали, наскільки величезні відстані вони пролітають в пошуках стерва. За допомогою спеціальних GPS-міток їм вдалося відстежити переміщення декількох птахів і з’ясувати, що всього за тиждень польоту вони здатні подолати понад тисячу кілометрів. Дослідження опубліковано в журналі Journal of Biogeography.

Хоча політ грифа не виглядає особливо швидким, при необхідності ці птахи здатні годинами залишатися в повітрі і пролітати десятки кілометрів / © wikipedia.org

Падаль не так просто знайти навіть в рясній життям савані, і африканські грифи змушені пролітати величезні відстані, виглядаючи відповідну тушу з повітря. Завдяки широким крилам вони майстерно використовують висхідні потоки і годинами кружляють над землею, сподіваючись виявити залишки левової трапези або труп загиблої від хвороби тварини.

Хоча грифи не особливо цікаві африканським мисливцям (але ті іноді все ж добувають їх, використовуючи для практик вуду), їх чисельність продовжує стрімко скорочуватися. Міжнародний союз охорони природи вже визнав цей вид таким, що знаходяться на межі зникнення. Основні причини такого сумного становища цього птаха – знищення середовища проживання, загибель на лініях електропередач і отруєння різними хімікатами, використовуваними в сільському господарстві.

Щоб зрозуміти, наскільки далеко може відлітати гриф в пошуках їжі і, відповідно, яким ризикам піддається, вчені закріпили GPS-мітки на 26 птахах, щоб відстежити їх переміщення. Результати виявилися вражаючими: один з грифів за тиждень примудрився подолати понад 1200 кілометрів, відвідавши відразу вісім африканських країн — від Демократичної Республіки Конго на півночі до Південно-Африканської Республіки на півдні.

Вчені також з’ясували, що хоча грифи проводять більше половини часу — близько 64 відсотків — на охоронюваних територіях, в пошуках їжі вони часто відлітають за межі національних парків, але уникають районів, де відзначено найбільше скупчення стад домашніх тварин. Очевидно, грифи не розглядають велику рогату худобу як джерело їжі або, швидше за все, уникають появи в місцях з високою щільністю населення, навіть якщо це означає додаткові пошуки. За місяць сухого сезону птах здатний пролітати до 3000 кілометрів, але в сезон дощів цей показник знижується до 2251 кілометра.

Разом з іншими падальщиками, такими як марабу, грифи відіграють важливу роль «чистильників савани» / © stock.adobe.com 

Незважаючи на таку мобільність, грифи завжди повертаються в одне і те ж місце на період вирощування потомство. Так що, незважаючи на здійснювані окремими птахами подорожі, популяції грифів залишаються практично ізольованими один від одного.

Тепер вченим належить відзначити найбільш важливі для годування грифів регіони, щоб прийняти там додаткові заходи по їх охороні. Оскільки ці птахи зазвичай годуються великими групами, навіть одна туша, що містить, наприклад, протизапальний препарат диклофенак (він не є небезпечним для копитних тварин, але смертельний для птахів), може призвести до масових смертей серед грифів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments