Наука

Викиди парникових газів зроблять людей більш дурними і нерішучими

Підвищення концентрації вуглекислого газу в атмосфері зробить людей більш дурними. Про незворотні зміни в когнітивних здібностях людей розповіли співробітники Кооперативного інституту досліджень в області наук про навколишнє середовище (CIRES) у своїй статті, опублікованій в журналі AGU GeoHealth.

Зміни в атмосфері викликають характерні зміни у складі повітря в містах і приміщеннях. Це, своєю чергою, знизить здатності людини до прийняття рішень і складного стратегічного мислення.

До кінця XXI століття люди будуть жити у зовсім інших умовах. У приміщеннях рівень CO2 буде досягати рівня 1 400 мільйонних часток, що більш ніж в три рази перевищує показники повітря на вулиці і набагато вище, ніж коли-небудь доводилося відчувати людству.

«Дивно, які високі рівні CO2 вже сьогодні досягаються в закритих приміщеннях, — розповів Кріс Карнаускас, науковий співробітник CIRES, доцент Університету штату Колорадо в Боулдері (CU Boulder) і провідний автор нового дослідження. — Це стосується нас усіх — від маленьких дітей в шкільних класах до вчених, від бізнесменів і чиновників до звичайних людей в їх будинках і квартирах».

Шеллі Міллер, професор інженерної школи і співавтор, додає, що «вентиляція будівлі зазвичай модулює рівень CO2 в будівлях, але дуже часто виникають ситуації, коли в приміщенні знаходиться дуже багато людей, а припливу свіжого повітря не вистачає для зниження концентрації». За словами вченого, CO2 також може накопичуватися в погано провітрюваних приміщеннях протягом більш тривалих періодів часу — наприклад, вночі, під час сну, в спальнях.

Коли ми вдихаємо повітря з високим рівнем CO2, рівень вуглекислого газу в нашій крові теж підвищується, зменшуючи кількість кисню, що надходить у мозок. Дослідження показують, що це збільшує сонливість, неспокій, а також погіршує когнітивні функції.

Як правило, концентрація CO2 в приміщенні вище, ніж на вулиці, пишуть автори дослідження. А рівень «вуличного» вуглекислого газу в міських районах теж вище, ніж, наприклад, на природі. Концентрація в будівлях є показником взаємодії вентильованого повітря, що забирається частково ззовні, а також того CO2, який генерується мешканцями будинку при видиху.

Рівень його вмісту в атмосфері підвищується після Промислової революції щорічно. Сьогодні він досяг свого піку в 414 мд (за даними обсерваторії Мауна-Лоа на Гаваях в 2019 році). Згідно зі сценарієм, в якому люди на Землі не будуть скорочувати викиди парникових газів, Міжурядова група експертів зі зміни клімату прогнозує, що до 2100 року рівень CO2 до 930 мд. А в міських районах він буде на 100 мд вище фонових значень.

Карнаускас і його колеги розробили комплексний підхід, який враховує прогнозовані майбутні концентрації CO2 на відкритому повітрі і вплив локалізованих міських викидів, модель взаємозв’язку між вуличними і внутрішніми рівнями і вплив на когнітивні функції людини. Дослідники виявили, що якщо концентрація CO2 на відкритому повітрі дійсно зросте до 930 мільйонних часток, це призведе до підвищення концентрації вуглекислого газу в приміщеннях до шкідливого рівня в 1 400 мільйонних часток.

«На цьому рівні деякі дослідження продемонстрували переконливі докази значних когнітивних порушень, — розповіла Ганна Шапіро, доцент кафедри психології в Університеті Пенсільванії і співавтор дослідження. — Незважаючи на те, що в літературі містяться деякі суперечливі результати і необхідні додаткові дослідження, представляється, що когнітивні області високого рівня, такі як прийняття рішень і планування, особливо чутливі до збільшення концентрації CO2».

Фактично 1400 мд концентрації CO2 можуть знизити нашу базову здатність приймати рішення на 25%, а складне стратегічне мислення — приблизно на 50%.

Карнаускас і його співавтори сподіваються, що ці результати послужать поштовхом до подальших досліджень «прихованих» наслідків зміни клімату.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button