Наука

Вітамін D знизив ризик ускладнень і смерті для пацієнтів з коронавірусом

Дослідження показало, що нормальні рівні вітаміну D в крові у госпіталізованих з Covid-19 пов’язані зі значно меншою ймовірністю несприятливих клінічних результатів.

Число заражених коронавірусів SARS-CoV-2 у всьому світі з моменту початку пандемії наближається до позначки в 33 мільйони осіб: з них майже мільйон загинули, а 22,7 мільйона одужали. У деяких країнах вже почалася друга хвиля епідемій, хоча і наголошується, що тепер інфекція не так серйозно впливає на стан здоров’я пацієнтів і кількість важких хворих знизилося.

Проте вчені і медики продовжують з’ясовувати, від чого ж залежить перебіг Covid-19. Так, нове дослідження фахівців з Медичного центру при університеті Бостона (США) і їхніх колег з Тегеранського університету медичних наук (Іран) показало, що достатні рівні вітаміну D (25-гідроксивітаміна D) в крові – не менше 30 нг / мл – знижують ризик несприятливих клінічних результатів (наприклад, втрату свідомості, гіпоксію, а також – зрештою – смерть) у пацієнтів з коронавірусним захворюванням. Їх робота опублікована на цьому тижні в журналі PLOS One.

«Вірус вражає пневмоцити і ентероцита II типу як первинні клітини-мішені. Спайковий білок SARS-CoV-2 полегшує проникнення патогену в клітини-мішені шляхом зв’язування з ферментом ACE-2. ACE-2, регулятор ренінангіотензинової системи, яка є в багатьох тканинах організму, включаючи легені, нирки, шлунково-кишковий тракт і серцево-судинну систему. Це може пояснити поліорганну недостатність у сприйнятливих пацієнтів з коронавірусом. Раніше вже висловлювалося припущення, що вітамін D має захисну дію проти Covid-19. До того ж було показано, що він має імуномодулюючу активність. Взаємодіючи зі своїм рецептором в імунних клітинах, ця речовина модулює вроджену і набуту імунні системи у відповідь на вторгнення бактеріальних і вірусних патогенів, а також діє як модулятор шляху ренін-ангіотензин і пригнічує ACE2 », – пишуть вчені.

У своєму дослідженні вони проаналізували дані 235 дорослих пацієнтів, госпіталізованих в лікарні з Covid-19: 144 з них були чоловіками, 66 – курцями, 74% мали важку форму цього захворювання, а 32,8% – достатня кількість вітаміну D (представляє собою групу біологічно активних речовин, що надходять в організм з їжею (D2, D3) і синтезуються під дією ультрафіолетового випромінювання (D3)). Їх кров також перевірили на С-реактивний білок і лімфоцити. Потім дослідники порівняли всі ці параметри у хворих з дефіцитом вітаміну D і нормальним його рівнем.

«Ми виявили значущий зв’язок між достатнім рівнем вітаміну D і зниженням тяжкості коронавірусного захворювання, смертністю через рівнів С-реактивного білка і збільшенням кількості лімфоцитів», – розповіли автори роботи.

За їх словами, у хворих старше 40 років з нормальним рівнем вітаміну D ризик померти від Covid-19 виявився на 51,5% нижче, ніж у пацієнтів з його дефіцитом. Так, внаслідок коронавірусної інфекції померли лише 9,7% пацієнтів старше 40 років, у яких не було знижений вміст вітаміну D в крові, – у порівнянні c 20% хворих з його нестачею (менше 30 нг / мл). До того ж у другій категорії пацієнтів в цілому відзначили більше симптомів і наслідків захворювання (серед них – задишка, знаходження у відділеннях інтенсивної терапії, інтубація трахеї, множинні пошкодження органів, ураження нирок, гіпоксія, несвідомий стан і так далі).

Вітамін D знизив ризик ускладнень і смерті для пацієнтів з коронавірусів
Смертність серед пацієнтів з нормальним рівнем вітаміну D (30 нг / мл) і дефіцитом цієї речовини / © PLOS One
«Значне зниження рівня C-реактивного білка (входить до групи білків гострої фази, концентрація яких підвищується при запаленні. – Прим. Ред.) в крові, маркера запалення, поряд з підвищеним процентним вмістом лімфоцитів, дозволяє припустити, що нормальний рівень вітаміну D також може допомогти модулювати імунну відповідь – можливо, завдяки зниженню ризику цитокінового шторму у відповідь на цю вірусну інфекцію », – пояснили вчені.

Таким чином, підтримання нормального рівня вітаміну D здатне допомогти в лікуванні пацієнтів з Covid-19, запобігаючи цитокіновому шторму і наступному гострому респіраторному дистрес-синдрому, який часто і стає причиною летального результату. «Оскільки дефіцит і недостатність вітаміну D широко поширені серед дітей і дорослих в Сполучених Штатах і в усьому світі, особливо в зимові місяці, всім нам розумно приймати добавки з вітаміном D, щоб знизити ризик зараження коронавірусів і ускладнень через це», – підсумували автори дослідження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button