Наука

Майже половина опитаних повідомила про досвід зміненої свідомості без психоактивних речовин

Mindfulness: Дослідники з Австралії, США, Канади та Нової Зеландії виявили, що змінені стани свідомості без вживання психоактивних речовин є поширеними, про що повідомили 45% учасників опитування.

Австралійські, американські, канадські та новозеландські дослідники провели міжнародне опитування, яке виявило, що змінені стани свідомості без вживання психоактивних речовин є поширеним явищем у сучасних популяціях.

Результати опубліковані в журналі Mindfulness. Зі зростанням популярності йоги, медитації та інших практик, заснованих на усвідомленості, науковий інтерес до змінених станів свідомості також зростає. Однак існуючі дані є розрізненими, нерепрезентативними та не дають повного уявлення про поширеність цього явища та його можливе клінічне значення.

Результати опитування

Малькольм Райт з Університету Мессі разом з колегами з Австралії, Канади та США опитав 3135 осіб із трьох різних спільнот: британської платформи Qualtrics (1130 осіб), маркетплейса MTurk (351 особа) та популярного раціоналістського блогу (якого саме, не вказано; 1654 особи). Учасників запитували, чи відчували вони хоча б раз у житті раптові незрозумілі ментальні або соматичні переживання, які не можна пояснити фізичними законами, які сприймаються як “чудотворні”, “магічні” або “екстрасенсорні” та які виникли без вживання психоактивних речовин (під час занять медитацією та подібними практиками або без них). Ці суб’єктивні відчуття пропонували описати й віднести до однієї з запропонованих категорій, а також оцінити їхній ефект на психічне благополуччя, світовідчуття та життя загалом.

З опитування випливало, що 45% респондентів хоча б раз у житті відчували подібний змінений стан свідомості. Найчастіше згадувалися дереалізація (17%), відчуття трансцендентної цілісності та єднання (15%), екстатичний трепет (15%), барвисте візуальне сприйняття (11%), зміна сприйняття розмірів (10%), відчуття нагріву або електрики в тілі (9%), відчуття відокремленості від тіла (8%) та сприйняття світла без фізичного джерела (5%).

Відповідаючи на запитання про наслідки спонтанних змін свідомості, 40% учасників оцінили їх як позитивні, 30% не помітили відмінностей і 28% повідомили про негативні наслідки. Серед тих, у кого самі переживання були позитивними, 55% оцінили їхні наслідки як позитивні, 27% – як нейтральні та 15% – як негативні. У групі тих, чий досвід зміненої свідомості був негативним, ці показники становили 14%, 36% і 48% відповідно. У 13% негативний досвід досягав ступеня помірного або сильного страждання, а у 1,1% це страждання було життєзагрозливим. Примітно, що 63% тих, хто страждав, не зверталися по будь-яку допомогу.

Висновки дослідження

Отримані результати свідчать, що спонтанні змінені стани свідомості є поширеними та справляють різнопланові ефекти. Зокрема, негативні наслідки цього явища залишаються без належної уваги з боку клінічної практики. Автори дослідження підкреслюють необхідність більш детального вивчення та розробки відповідних медичних і психологічних підходів для підтримки людей, які стикаються з подібними переживаннями.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button