Земля

Виверження вулкану Кілауеа на Гаваях відбувалося при незвичайних обставинах

Американські дослідники прийшли до висновку, що руйнівне виверження вулкана Кілауеа цього літа на Гаваях являє собою безпрецедентну вулканічну подію, оскільки відбувалося за таких обставин, які раніше не спостерігалися.

Кілауеа вважається найбільш активним вулканом у світі, тому вчені заздалегідь встановили безліч датчиків в цій місцевості в надії отримати більше даних: виверження вулкана в кінці травня — початку червня супроводжувалося поширенням лави, яка зруйнувала багато будинків і змінила частину ландшафту острова, а також надала величезні обсяги інформації, давши безпрецедентну картину виверження. У статті, опублікованій в журналі Science, дослідники описують послідовність цих подій і чому вони відрізняються від інших вивержень вулканів.

Дослідники виявили, що кальдера — циркоподібна улоговина, яка утворилася в результаті виверження — з’явилася зовсім не так, як передбачалося. По-перше, вона опустилася приблизно на 500 метрів углиб, а по-друге, сам процес відбувався поступово — всього було зафіксовано 62 етапи. Вчені були здивовані, виявивши, що підземні води не зіграли значної ролі у вибухах, що сталися при руйнуванні кальдери: вони були викликані тиском поршневого типу, що виникають в результаті кожної дефляції.

Ще одним несподіваним відкриттям став той факт, що в ті частини моря, куди раптово потрапила велика кількість розплавленої лави, життя повернулася через 100 днів. Виявилося, залізобактерії скористалися моментом і «оселилися» в потоках лави. Вчені також знайшли докази гідротермальної активності в тих районах. Це спостереження важливо, тому, що раніше вважалося, що на це потрібно більше часу.

Зараз вулкан затих, однак дослідники продовжують вивчати його околиці — особливо ті, що розташовані вздовж рифтової зони нижньої частини східної сторони Кілауеа — у пошуках доказів нової активності. Крім того, їх пильна увага поширюється і на інший великий вулкан Мауна-Лоа на Великому острові. В історії вже були випадки його активності як раз в той час, коли Кілауеа замовкав.

Кнопка «Наверх»