Наука

Визначена максимально можлива тривалість життя людини

Як виявилося, швидкість відновлення організму і фізіологічна стійкість – важливі ознаки старіння, які визначають і нашу максимальну тривалість життя.

Image by Mihai Paraschiv from Pixabay

Старіння – складний і багатоетапний процес, що виявляється як прогресуюча деградація частин і систем організму, що призводить до розвитку хронічних вікових хвороб, наприклад раку, діабету, серцево-судинних і так далі, а в підсумку смерті від них. Вченим було важко звести процес старіння до одного числа, наприклад біологічному віку. Однак авторам нового дослідження – співробітникам сінгапурської біотехнологічної компанії Gero PTE, онкологічного центру Roswell Park в Буффало (США) та інших – вдалося з’ясувати максимально можливий вік людини, вивчивши зв’язок між старінням і втратою здатності відновлюватися після стресу. Результати опублікували в журналі Nature Communications.

Багато типів біологічного годинника, що мають на увазі сукупну ефективність сну, неспання і прийомів їжі, припускають більшу кількість прожитих років для тих, хто веде здоровий спосіб життя і не має шкідливих звичок. Але до цього часу залишалося невідомим, як швидко з часом змінюється біологічний вік кожної людини і чи можна відрізнити тимчасові коливання від істинного тренду зміни цього показника. «Старіння людини проявляє універсальні риси, загальні для складних систем, що знаходяться на межі розпаду. Наша робота демонструє, як концепції, запозичені з фізичних наук, можна використовувати в біології для дослідження різних аспектів старіння з метою прийняття ефективних заходів проти нього », – розповів Петро Федичев, співзасновник і генеральний директор Gero.

Вчені використовували дані аналізів крові, що зберігаються в Британському біобанку, для розрахунку єдиної змінної – «індикатора динамічного стану організму» (DOSI, dynamic organism state indicator). Він виявився пов’язаний з такими факторами, як вік, захворювання і спосіб життя. Цей показник з віком збільшувався пропорційно часу, необхідного для відновлення після стресу, тобто відображав фізіологічну стійкість організму. Під стресом розуміли будь-яке відхилення від звичного стану: виснажливі тренування, частий недосип, застуда, інші хвороби та інше.

Вчені охарактеризували динаміку фізіологічних показників на тимчасових шкалах тривалості життя людини мінімальним набором з двох параметрів. Перший – миттєве значення, часто зване біологічним віком, в цій роботі воно проілюстроване індексом стану динамічного організму (DOSI). Воно пов’язане зі стресами, способом життя і хронічними захворюваннями й може бути обчислено на основі стандартного аналізу крові. Інший параметр – стійкість – введений вперше і відображає динамічні властивості коливань стану організму: він показує, наскільки швидко значення DOSI повертається до норми після пережитого стресу / © Nature Communications

Здорові люди виявилися дуже стійкими, а ось її втрата корелювала з наявністю хронічних хвороб і підвищеним ризиком смерті від всіх причин. Швидкість відновлення очікувано знижувалася з віком: якщо 40-річним здоровим дорослим учасникам дослідження на повернення до «норми» було потрібно близько двох тижнів, то 80-річним – до шести тижнів. Свої висновки автори роботи підтвердили на основі двох різних видів біологічних вимірювань: параметрів аналізу крові, з одного боку, і рівнів фізичної активності, записаних за допомогою переносних пристроїв, з іншого.

Як показали розрахунки, остаточна втрата здатності до відновлення відбувається до 120-150 років. Зниження стійкості організму спостерігали навіть у людей, які не страждають серйозними хронічними захворюваннями, – це і призвело до збільшення діапазону коливань фізіологічних показників. На думку дослідників, прогнозована втрата стійкості навіть у найздоровіших і «успішно старіючих» людей може пояснити, чому в світі не зростає максимальна тривалість життя, в той час, як середній її показник підвищується в останні десятиліття.

Отже, не можна помітно продовжити життя за допомогою лише запобігання або лікування хвороб, але без зупинки самого процесу старіння, який залишається головною причиною втрати фізіологічної стійкості. «Наша робота – концептуальний прорив, оскільки вона визначає і розділяє ролі фундаментальних чинників довголіття людини: старіння, яке визначається як прогресуюча втрата життєстійкості, і пов’язані з віком хвороби -” виконавці смерті “ після втрати стійкості. Це пояснює, чому навіть найефективніші профілактика і лікування вікових захворювань можуть поліпшити лише середню, але не максимальну тривалість життя », – зазначив Андрій Гудков, співавтор дослідження і співзасновник Genome Protection, Inc.

Поняття стійкості організму дає ще й уявлення про те, як можна визначити біологічний вік за аналізом крові: розрахунок повинен включати кілька стресових подій і час відновлення. Для здорових людей період спостереження становить кілька місяців і повинен збільшуватися з віком. Протягом цього періоду для надійного визначення біологічного віку потрібно кілька точок даних за час відновлення, тобто в ідеалі один вимір за кілька днів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button