Технології

Вкладатися в атомну енергетику і викопне паливо безглуздо

Використовуючи систему моделювання, вчені розрахували сценарії розвиток ВДЕ для 145 регіонів світу. Дослідження показало, що до 2050 року 139 країн зможуть комфортно жити, використовуючи лише енергію вітру, води і сонця. При цьому енергетичний перехід створить до 2050 року 36 мільйонів робочих місць. На сьогоднішній день в секторі ВДЕ задіяно 19 млн осіб.

«Повна декарбонізація системи електропостачання можлива до 2050 року на основі наявних технологій і виявляється дешевше підтримки нинішньої системи. Енергетичний поворот вже давно питання не технічної здійсненності або економічної доцільності, а політичної волі», – стверджує професор Крістіан Брейер, провідний автор дослідження.

«Це безглуздо вкладати навіть один долар у виробництво копалин або атомних енергоресурсів, – говорить президент EWG Ганс-Йозеф Фелл. – Всі плани по подальшому розширенню вугільної, ядерної, газової і нафтової промисловості повинні бути скасовані. Необхідно направляти більше інвестицій у розвиток поновлюваних джерел енергії та необхідної інфраструктури для їх накопичення і передачі. Все інше призведе до непотрібних витрат і прискорення глобального потепління».

За оцінкою експертів, населення планети повинно до середини століття вирости з 7,3 до 9,7 млрд осіб, а глобальний попит на електроенергію збільшитися з 24 310 ТВт-год у 2015 році до приблизно 48 800 ТВт-год до 2050 року. Через стрімко падаючі витрати сонячна енергія і накопичувальні батареї становитимуть значну частину системи електропостачання, при цьому в 2050 році частка сонячної генерації у світовому енергобалансі досягне 69%, вітряної – 18%, гідроенергії – 8%, біоенергії – 2. Вчені припускають, що при цьому обсяг «накопиченої» енергії складе 31% від загального попиту, накопичувальні системи будуть забезпечувати в основному добове зберігання, а відновлювальна енергія на основі газу – сезонне.

Енергетична альтернатива: хід по світу

У всьому світі країни зводять до мінімуму залежність від викопного палива. Щодо «стриманим» прогнозам, обсяг виробництва енергії на основі ВДЕ зросте в найближчі 25 років мінімум в три рази. Бурхливе зростання відновлюваної енергетики, що відбувається зараз, цілком пояснимо: чим більше вона розвивається, тим менше виявляється вартість її виробництва – ціна чистої енергії в деяких країнах вже впала до 2 центів за кВт на годину і продовжує падати. Згідно зі звітом Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики (IRENA), до 2025 р. середня вартість електрики, отриманої з відновлюваних джерел, скоротиться ще від 26 до 59%.

На сьогодні вже є успішні приклади переходу окремих міст і навіть держав на чисту енергетику. Першою країною, яка повністю перейшла на відновлювану енергію, вважають Коста-Ріку. Американські міста Аспен, Берлінгтон, Вермонт також пішли по «зеленому» тренду. В кінці минулого року Лас-Вегас став найбільшим містом США, які відмовилися від традиційної енергетики. Каліфорнія зобов’язалася повністю перейти на ВДЕ до 2045 року, незважаючи на те, що є третім за величиною державним виробником нафти і газу. Точно так само місто Атланта розраховує припинити використання викопного палива до 2035 року.

До 2020 року планують повністю перейти на чисту енергію Шотландія і Мальдіви. У червні 2017 року ціла провінція Китаю змогла працювати на 100% відновлюваної енергії протягом семи днів поспіль. В Ісландії вже досягнуто 100% виробництва електроенергії і 85% теплової енергії за рахунок ВДЕ. Такий активний учасник декарбонізації як Німеччина, на сьогодні вже має практику використання близько 85% «зеленої» енергії.

Європейські експерти впевнені в можливості повного переходу на чисту енергетику вже до 2050 року і вважають, що значну роль у цьому процесі відіграють приватні споживачі і населення. При цьому вирішальне значення має державна підтримка, а також бізнес-моделі в житлово-комунальному господарстві, які передбачають залучення місцевих громад і приватних споживачів.

Основні бар’єри на шляху енергетичного переходу: відсутність системної і довгострокової політики, протидія традиційної енергетики та інерція. Причому мова йде не тільки про інфраструктурні зміни, але і про небажання поведінкових змін. Значним чинником, стримуючим зростання відновлюваної енергетики в країнах, що розвиваються, є доступ до фінансування, технологій і ноу-хау.

100% ВДЕ на пострадянському просторі

На боннській кліматичній конференції були представлені доповіді про можливості використання 100% ВДЕ в Україні та Білорусі. Для всіх країн, які потребують стабільної, безпечної, незалежної енергетики поновлювані джерела – єдиний шлях забезпечення доступної, конкурентоспроможної і чистої генерації, стверджують експерти Фонду їм. Р. Бьолля. Вже зараз в Україні є реальні приклади повного переходу на ВДЕ, приміром, село Северинівка. За даними Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук України, країна має всі передумови і необхідний технічний потенціал для реформування енергетичного сектору і збільшення частки «зеленої» енергії в кінцевих постачання енергії до 91% до 2050 року.

Світ чекають зміни

Всі експерти, аналізуючи енергетичні тренди, сходяться в тому, що розвиток ВДЕ продовжиться, особливо враховуючи, що для такого розвитку є необхідний технічний та економічний потенціал, який на сьогодні значною мірою не використовується.

Спектр інституційних змін в енергосистемі може бути спрямований на розробку інвестиційних стратегій з найменшими витратами, але із збереженням при цьому надійності енергосистеми, стверджують експерти. Важливо, щоб енергетична політика держави носила довгостроковий характер і передбачала конкретні інструменти і механізми для впровадження технологій відновлюваної енергії.

Міжнародне енергетичне агентство заявляє, що зараз ми є свідками переходу загальносвітових енергетичних ринків на ринки відновлюваної енергетики, оскільки більше половини нових енергетичних потужностей, що з’явилися в минулому році, забезпечуються поновлюваними джерелами енергії, такими як вітер і сонце.

Досягнення частки ВДЕ в 100% в енергобалансі може допомогти країнам будь-економічної формації оновити виробництво, оживити трудовий ринок. А загальний зсув у бік чистої децентралізованої енергетики може забезпечити стрімке розширення доступу до електрики і поліпшити ключові показники соціально-економічного розвитку – тобто, просто зробити життя людей комфортнішим і краще.

Натхнення: econet.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button