Екологія

Вулкани регулюють глобальний клімат на Землі за допомогою хімічного вивітрювання

В ході нового дослідження вчені з’ясували, що великі вулканічні системи Землі можуть як викидати вуглекислий газ, так і поглинати його надлишки з атмосфери планети.

вулкани01

Міжнародна команда дослідників на чолі з вченими з Саутгемптонського університету в Великобританії провели дослідження. Вони вивчили вплив на клімат різних процесів, які протікають в надрах нашої планети, а також в океанах і атмосфері за останні 400 мільйонів років. Особливу увагу дослідники приділили вулканічним процесам. Результати в журналі Nature Geoscience.

Природне руйнування і розчинення гірських порід на поверхні Землі називається хімічним вивітрюванням. Цей процес надзвичайно важливий, тому що продукти вивітрювання – такі елементи, як кальцій і магній – змиваються ріками в океани, де вони утворюють мінерали, які утримують CO2. Цей механізм зворотного зв’язку регулює рівні вуглекислого газу в атмосфері та, своєю чергою, глобальний клімат.

«Виходить щось на зразок механізму зворотного зв’язку для регуляції концентрації вуглекислоти в повітрі», – пояснює професор океанології й зміни клімату Елко Ролінг, один з авторів проєкту.

Вулкани викидають колосальні обсяги CO2 під час великих вивержень, серйозно впливаючи на клімат Землі. Ці ж вулкани схильні до стрімкого вивітрювання, підсумком якого є видалення CO2 з атмосфери. «Вулкани слід вважати своєрідним запобіжним клапаном, що регулює клімат», – додає вчений.

Штучно посилене вивітрювання гірських порід – коли породи подрібнюються і розсипаються по суші для прискорення швидкості хімічних реакцій – може зіграти ключову роль в безпечну відстань CO2 з атмосферою, відзначають автори дослідження. Однак безпечніше і швидше скоротити кількість викидів, підсумовують вони.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments