Людина

Зростання чисельності населення може призвести до зниження фертильності через соціальний стрес

Дослідник із США припустив, що зниження чисельності населення, яке очікується до кінця століття після глобального зростання, призведе до падіння якості взаємодій між людьми.

Зростання чисельності населення може призвести до зниження фертильності через соціального стресу / © Getty images

Минулого року журнал The Lancet опублікував статтю, в якій передбачалося помітне скорочення чисельності населення планети після піку: він, як очікують дослідники, відбудеться до 2064-го. Зниження очікують немаленьке: на 50 відсотків до кінця століття. За останні півстоліття число сперматозоїдів у людини вже впало наполовину.

Унікальна особливість такого зниження в тому, що його викличе не обмеження ресурсів або смертність: воно майже виключно пов’язано з низьким рівнем народжуваності. Тобто причини спаду чисельності населення криються в глобальні зміни репродуктивної поведінки й фізіології.

Сьогодні зміни репродуктивної поведінки в основному пояснюються соціальними науками в рамках гіпотез демографічного переходу, в той час, як зміни репродуктивної фізіології зазвичай пов’язують з впливом забруднювачів, які порушують роботу ендокринної системи.

Вчений зі Школи громадської охорони здоров’я і медичних наук Массачусетського університету (США) Олександр Суворов опублікував статтю в журналі Endocrinology і запропонував свою точку зору з цього приводу. «Зростання чисельності населення сприяє менш значущій соціальній взаємодії, соціальної ізоляції та хронічного стресу, який згодом пригнічує репродуктивну функцію», – вважає дослідник.

Таким чином, скорочення чисельності населення сприяють у тому числі зміна в поведінці людей, поява все більшої кількості пар, які хочуть бути вільними від дітей і жити для себе, а також тих, хто довго готувався і чекає, перш ніж завести сім’ю. Велике число таких людей дослідник пов’язує зі стресом, викликаним зниженням якості соціальної взаємодії.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button