Всесвіт

Виявлена чорна діра, що створює зірки

Знімки телескопа Hubble показали, що чорна діра в центрі карликової галактики Henize 2-10 створює зірки замість того, щоб їх руйнувати. Відкриття може стати ключем до розуміння походження надмасивних чорних дір у ранньому Всесвіті.

Центральна область Галактики Henize 2-10 / © NASA, ESA, Zachary Schutte, Amy Reines

Чорні діри представляються нам руйнівними об’єктами, що поглинають все, що потрапить у сферу їх впливу, в тому числі світло. Проте нові дані, отримані за допомогою космічного телескопа Hubble, показали, що це не завжди так. Телескоп зробив знімки чорної діри в центрі карликової галактики Henize 2-10, яка створює зірки замість того, щоб їх поглинати. Стаття про відкриття опублікована в журналі Nature.

Галактика Henize 2-10 знаходиться на відстані 30 мільйонів світлових років Від Землі і містить в десять разів менше зірок, ніж Чумацький Шлях. Раніше вона вже привертала увагу астрономів, викликавши суперечки про те, чи містять всі карликові галактики у своєму центрі невеликі чорні діри — подібно до того, як великі галактики обертаються навколо надмасивних чорних дір. Деякі вчені припускали, що в центрі Henize 2-10 дійсно знаходиться чорна діра. Інші вважали, що там розташований залишок наднової. Нові знімки, зроблені Hubble, підтвердили першу гіпотезу.

Дивним стало те, що газ, що формує структуру, схожу на штопор, тече від чорної діри до сусідньої області зореутворення, розташованої в 230 світлових роках. Швидкість цього потоку становить 1,6 мільйона кілометрів на годину – зовсім небагато для речовини, що надходить з околиць чорної діри. Ймовірно, потік речовини зустрів щільну газову хмару і розтікся по ньому, стимулюючи зіркоутворення. Тепер скупчення молодих зірок розташовуються перпендикулярно потоку, відзначаючи його поширення.

Цей ефект протилежний тому, що спостерігається в більших галактиках, де речовина, що падає в чорну діру, несеться її магнітними полями, утворюючи надгарячі струмені плазми, що рухаються зі швидкістю, близької до швидкості світла. Газові хмари на їхньому шляху нагріваються до таких температур, що зіркоутворення стає неможливим.

Чорні діри карликових галактик можуть стати ключем до розгадки появи надмасивних чорних дір в ранньому Всесвіті. Одна з гіпотез полягає в тому, що всі чорні діри утворилися в результаті гравітаційного колапсу зірок, а ті з них, що зібрали достатньо матеріалу, стали надмасивними.

Інша передбачувана наявність в молодому Всесвіті особливих умов, які сприяли появі цих об’єктів. Крім того, надмасивні чорні діри могли утворитися в результаті колапсу щільного зоряного скупчення, загальної маси якого було достатньо для їх появи.

Карликові галактики, такі як Henize 2-10, зберігали розміри протягом всієї своєї історії, не збільшуючись і не зливаючись з іншими галактиками, тому можуть відображати долю чорних дір раннього Всесвіту, коли вони тільки почали формуватися і рости.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button