Земля

Виявлено докембрійський предок сучасних медуз і коралів

Палеонтологи описали новий протерозойський організм Auroralumina attenboroughii, який, швидше за все, був предком сучасних тварин з типу штрикаючі. Знахідка зроблена на території Чарнвудського лісу в Англії, де понад 70 років тому почалася історія вивчення загадкових істот едіакарійського періоду.

Едіакар штрикаючий Auroralamina attenboroughii в поданні художника / © Simon Harris, Rhian Kendall

Мешканців морів Едіакарія, останнього періоду протерозойської ери (635-539 мільйонів років тому), можна назвати попередниками життя в сучасному вигляді. Ці химерні і загадкові істоти мали особливий тип симетрії, інакше взаємодіяли один з одним і були настільки дивним, що не всіх їх можна впевнено віднести до тварин, грибів або рослин. Лише після закінчення едіакарія почалася швидка еволюція з появою нині живих типів тварин і сучасних екосистем — так званий кембрійський вибух.

Історія вивчення едіакарійців бере свій початок з Роджера Мейсона, 15-річного підлітка з Англії, який в 1957 році відправився в Чарнвудський ліс з друзями і виявив відбиток чарнії (Charnia masoni), схожою на плетений лист. Це було дуже важливе відкриття, що дозволило описати першу істоту з того далекого часу.

Минуло більше 70 років, а Чарнвудський ліс в графстві Лестершир (Великобританія) продовжує підносити палеонтологам сюрпризи з едіакарія. Цього разу їм вдалося виявити і описати новий вид і рід протерозойських тварин — Auroralumina attenboroughii, що в перекладі з латинської означає «світло зорі Аттенборо». Сер Девід Аттенборо – натураліст і ветеран освіти на британському телебаченні.

Аурораламін мешкав в едіакарійських морях 562-577 мільйонів років тому. Це був колоніальний поліп розміром до 20 сантиметрів з дихотомічним розгалуженням, що ховався у тверді органічні покриви чотирикутної в перерізі форми. Мабуть, назовні стирчали лише численні тонкі щупальця. Автори припускають, що ними тварина виловлювала з навколишньої води фітопланктон, протистів і, ймовірно, зоопланктон, який тільки що виник.

Щупальця аурораламіни сильно нагадують ті, що є у сучасних штрикаючих начебто медуз і коралових поліпів. Палеонтологи припускають, що саме до них слід відносити новий вид, а точніше — до кронової групи типу штрикаючі, тобто тієї частини їх еволюційного древа, яка має нині живих нащадків.

Деталі будови Auroralumina attenboroughii / © F. S. Dunn et al.

Реконструкція еволюції штрикаючих на основі їх геномів передбачає дуже давнє коріння. Ймовірно, дві великі групи цих істот – Medusozoa і коралові поліпи Anthozoa (аурораламін нагадує скоріше їх) — розійшлися ще до початку Едіакарія в Кріогенні. Саме тоді, за припущеннями геологів, відбулося глобальне заледеніння і Земля надовго перетворилася на «планету-сніжок».

Раніше з едіакарійських відкладень витягували інших передбачуваних штрикаючих: Corumbella SP., Wutubus sp. і Haootia sp. Вони мало схожі на знайомих нам тварин цієї групи, але у випадку з аурораламіни все інакше.

“Перед нами — перше залізобетонне свідчення про організм з докембрію, який нагадує сучасних істот. Це означає, що “детонатор” кембрійського вибуху насправді спрацював задовго до його початку”, — образно робить підсумки своєї роботи доктор Філ Вілбі (Phil Wilby) з Університету Лестера (Великобританія), один з авторів нової статті в Nature Ecology & Evolution.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button