Земля

Хрест на черепі середньовічної жінки викликав суперечки вчених (фото)

Дивні насічки на останках багатої лангобардки можуть бути слідами відразу двох трепанацій — другу з яких вона не пережила.

Череп з ранньосередньовічної могили / ©Ileana Micarelli et al.

У International Journal of Osteoarchaeology опублікована робота міжнародної групи вчених під керівництвом Ілеани Мікареллі (Ileana Micarelli) з Кембриджського університету (Великобританія). Автори досліджували череп жінки, яка жила в ранньому Середньовіччі в Центральній Італії.

Череп дістали із землі ще в XIX столітті — коли розкопали Лангобардське кладовище в Кастель-Трозіно (Італія). Відомо, що ховали на цьому кладовищі в VI-VIII століттях нашої ери. Тоді північну і центральну частини сучасної Італії займали лангобарди — представники німецьких племен, які заснували там своє королівство після падіння Римської імперії.

Дослідження черепа / ©Ileana Micarelli et al.

До моменту розкопок на ранньосередньовічному кладовищі збереглися сліди сотень поховань, але стан кісток залишав бажати кращого. Наприклад, археологи знайшли лише 19 черепів. Череп, який став предметом інтересу сучасних вчених, належав жінці. Автори роботи вважають, що вона належала до багатої сім’ї — це випливає з опису поховання.

Чим привернув вчених череп саме цієї дами? Слідами на ньому. Найбільш примітна особливість черепа, на думку авторів дослідження, — величезний хрестоподібний розріз. Вони вважають, що це наслідки трепанації, яку зробили приблизно за три місяці до смерті жінки.

Вчені відзначають, що, незважаючи на відомі в ранньосередньовічній практиці знеболюючі рослинні відвари, операція повинна була бути дуже болючою: наприклад, вона передбачала зняття шкіри з частини голови пацієнтки.

Крім хрестоподібного розрізу, на черепі видно явні сліди другої операції, коли кістка на лобі жінки була частково засріблена (теж з попереднім зняттям шкіри). Автори роботи вважають, що це спроба другої трепанації. Є також свідчення, що жінка померла до того, як друга процедура завершилася: вискоблена ділянка кістки не проходить через весь череп і немає ніяких ознак його загоєння.

На сьогодні нам відомо, що трепанації проводили протягом тисяч років. Ця практика зустрічається майже на всіх континентах, де жили люди. У більшості випадків операцію робили в спробі вилікувати будь-яку недугу і в основному для полегшення травми черепа, наприклад набряку мозку, викликаного ударом по голові. Однак деякі вчені припускають, що іноді ця операція мала ритуальне призначення або ж її проводили в якості покарання.

Рентген черепа / ©Ileana Micarelli et al.

На думку про культурне значення виявленої трепанації може наштовхнути те, що сліди на черепі виконані у формі хреста. Лангобарди, які прибули до Італії, вже були християнами, але в досить варварській інтерпретації. І така гіпотеза була б доречні, якби хрест завдали після смерті жінки.

Але вчені слідами загоєння встановили, що першу трепанацію пацієнтка все ж пережила. Хоча, судячи з усього, очікуваного полегшення вона їй не принесла, тому жінка і зважилася на другу операцію, що стала для неї смертельною.

Автори вважають, що в цьому випадку мова не йде ні про сакральне значення операції, ні про покарання. Вони припускають, що жінка відчувала сильний біль через два великі абсцеси на верхній щелепі, які могли поширити інфекцію на її мозок. Зрозуміло, що без серйозної причини дама навряд чи б погодилася на таку непросту і болючу операцію.

Водночас Джон Верано (John Verano), антрополог з Тулейнського університету (США), у своєму коментарі порталу Live Science повідомив, що не згоден з висновками авторів роботи. Він не брав участі у дослідженні, але вивчав багато інших прикладів трепанації стародавніх черепів.

Верано припустив, що сліди на черепі могли залишитися після спроб зішкребти заражену кістку. Він зазначив, що “ніколи не бачив подібної трепанації, якщо це дійсно вона”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button