Всесвіт

Виявилося, що четверні зірки можуть спровокувати вибухи наднових

Рідкісна подвійна подвійна зоряна система HD74438 була виявлена в сузір’ї Вітрила в 2017 році за допомогою огляду Gaia-ESO. Нове дослідження показало, що вони можуть призвести до появи наднових субчандрасекарського типу Ia.

Четверта зоряна система, відкрита в 2017 році і нещодавно спостерігалася в обсерваторії Маунт-Джон Кентерберійського університету, може провокувати термоядерні вибухи наднових. Результати дослідження міжнародною командою астрономів публікує Nature Astronomy.

Рідкісна подвійна подвійна (четвертна) зоряна система HD74438 була виявлена в сузір’ї Вітрила в 2017 році за допомогою огляду Gaia-ESO, який характеризував понад 100 000 зірок у галактиці Чумацький Шлях.

Подальші спостереження HD 74438 проводилися протягом декількох років, щоб точно відстежувати орбіти зірок у четверній зоряній системі. Спостереження проводилися за допомогою спектрографів високої роздільної здатності в обсерваторії Маунт-Джон Кентерберійського університету в Новій Зеландії та південноафриканського великого телескопа в Південній Африці.

Астрономи визначили, що ця зоряна четвірка складається з чотирьох гравітаційно пов’язаних зірок: короткоперіодична подвійна система обертається навколо іншої короткоперіодичної подвійної системи з довшим періодом обертання (конфігурація 2+2).

Четверна система є членом молодого розсіяного зоряного скупчення IC 2391, що робить її наймолодшою (всього 43 млн років) спектроскопічною четвіркою, відкритою на сьогодні в Чумацькому Шляху, і серед четверних систем з найкоротшим зовнішнім орбітальним періодом (шість років).

Нове дослідження показало, що гравітаційні ефекти зовнішньої подвійної системи змінюють орбіти внутрішньої подвійної системи, змушуючи її ставати більш ексцентричною. Сучасні симуляції майбутньої еволюції цієї системи показують, що така гравітаційна динаміка може призвести до одного або декількох зіткнень і подій злиття, що виробляють мертві зірки (білі карлики) з масами трохи нижче межі Чандрасекара. Нагадаємо, це верхня межа маси, при якій зірка може існувати як білий карлик. Якщо маса зірки перевищує цю межу, то вона стає нейтронною зіркою. Існування межі було доведено індійським астрофізиком Субраманьяном Чандрасекаром.

Згідно з новим дослідженням, в результаті масообміну або злиття ці білі карлики можуть здійснити термоядерний вибух наднової. Наприклад, привести до появи наднових субчандрасекарського типу Ia.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button