Земля

Виявилося, стародавня Земля “пережовувала” цілі континенти

Дослідження, опубліковане в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), має важливе значення, оскільки дає зрозуміти, як формувалися планети.

В ході нового дослідження вчені з’ясували, що перші континенти на планеті були нестійкими і перероблялися в надрах Землі. Якщо конкретніше, то в її мантії.

Багато спостереження за кратонами, показують, що вони набагато складніше і не однорідніше, ніж сучасна літосфера. Однак вчені не знали, що викликало відмінності або як вони утворилися. Дослідження показує, що частини кратонної літосферної мантії все ще існують у мантії у вигляді розсіяних, виснажених неоднорідностей у різних масштабах, які можуть існувати мільярди років.

Гірським породам в ядрі континентів – кратонам – більше трьох мільярдів років. Вони сформувалися на ранній Землі і зберігають інформацію про те, як континенти і планета змінювалися з плином часу.

Що б “витягти” ці дані, вчені використовували високопродуктивне обчислювальне моделювання, щоб змоделювати еволюцію планети за перший мільярд років. Вони виявили, що перші континенти були нестабільні і перероблялися в мантії Землі. Іншими словами, стародавня планета “пережовувала” їх.

Як тільки ранні континентальні блоки опинилися в мантії, вони розплавилися і перемішалися, поки вони не зникли. Крім того, дослідники виявили, що деякі частини оригінальних порід можуть залишатися в мантії мільярди років.

З часом перероблені “шматки” континенту можуть накопичуватися під новою літосферою, роблячи її більш плавучою і досить міцною, щоб зупинити подальшу «переробку».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button