Земля

Знайдений фрагмент найдавнішого континенту

У кімберлітовій долині на півночі Канади вчені виявили частину найдавнішого континенту, фрагменти якого розкидані по Атлантичному океану.

У 2020 році вчені знайшли уламок найдавнішої континентальної земної кори – Північно-Атлантичної платформи. Фрагмент виявили на острові Баффінова Земля – між материковою частиною Канади і островом Гренландія – під час вивчення зразків кімберлітових порід, що містять алмази. Про знахідку геологи повідомили в журнал Journal of Petrology.

За оцінками вчених, Північно-Атлантична платформа розкололася на частини близько 150 мільйонів років тому. Її уламки були знайдені в Гренландії, Шотландії і на острові Лабрадор. Геологи здивувалися, коли виявили ще один фрагмент кратона на Баффіновій Землі, але впевнені, що це саме він.

“Мінеральний склад інших уламків Північно-Атлантичного кратона настільки унікальний, що не можна було помилитися”, – стверджує Майя Копилова, геолог з Університету Британської Колумбії, – У сусідніх древніх кратонів в Північній Канаді – в Північному Квебеку, Північному Онтаріо і в Нунавут – зовсім інший склад “.

Вчені застосовували методи петрографії, термобарометрії і мінералогії для аналізу 120 зразків гірських порід, піднятих на поверхню кімберлітами, сформованими мільйони років тому на глибині від 150 до 400 кілометрів. “Кімберліти – це підземні ракети, які піднімають” пасажирів “до поверхні”, – пояснила Майя Копилова, – “Пасажири” – це суцільні шматки каменю, які містять безліч інформації про глибини нашої планети “.

Завдяки знайденому фрагменту стародавнього кратона, вчені зрозуміли, що Північно-Атлантична платформа була на 10% більше, ніж вони припускали раніше.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button