Земля

Підводні сейсмометри можуть зафіксувати рух льодовиків

Дослідники придумали спосіб реєстрації рухів льодовика, не наближаючись до об’єкта. Для цього вони встановили сейсмометр на дно океану.

Вчені показали, що сейсмометр, встановлений на дні океану поблизу залягання льодовика в Гренландії, може реєструвати безперервне сейсмічне випромінювання від ковзання, що нагадує повільний землетрус. Так вчені можуть відстежити рух брили льоду і передбачати його поведінку.

Базальне ковзання льодовиків контролює швидкість скидання льоду в океан. Однак спостерігати за таким рухом і визначити, що на нього впливає, досить складно: територія навколо льодовика одна з найбільш важкодоступних і сейсмічно гучних. Те ж саме відноситься і до поверхні льодовика – через тріщини і суворі погодні умови.

Група вчених з Університету Хоккайдо під керівництвом Євгена Подільського з Арктичного дослідного центру використовувала сейсмометри на дні океану і на поверхні, щоб виявити раніше невідомі струси узбережжя, викликані сповзанням льодовика. Їх результати з’явилися в журналі Nature Communications.

Датчики для вимірювання рухів льодовиків можна розмістити на вершині, всередині або під льодовиком, але у кожного підходу є свої недоліки. Наприклад, на поверхні льодовиків шумно через вітер, припливи та відливи, які можуть пригнічувати всі інші сигнали; всередині льодовика тихіше, але це найбільш важкодоступна область. Практично будь-яка точка на льодовику або поруч з ним призводить до таких проблем як дрейф, танення і втрата рівня, низькі температури і можлива поломка приладів через обвалення айсбергів.

У цьому дослідженні вчені використовували сейсмометр на дні океану (OBS), який розгорнули поблизу фронту залягання льодовика Боудуан для прослуховування шумів, викликаних базальним рухом льодовика. Таким чином, вони ізолювали датчик від приповерхневого сейсмічного шуму, а також обійшли всі проблеми, які супроводжують розміщення датчиків на самому льодовику і поруч з ним. Дані, отримані за допомогою OBS, були зіставлені з даними сейсмічних вимірювань і вимірювань швидкості льоду на поверхні.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button