Головна / Земля / Вулкани рятують Землю від глобального потепління

Вулкани рятують Землю від глобального потепління

Вулканічний попіл від недавнього виверження вулкана Павлова на Алеутських островах Аляски злетів вгору на висоту 6 км. На думку вчених, такі події можуть сприяти «глобальному охолодженню», тобто викликати зниження температури по всьому світу.

65e6473106d73e6a2af12570a55be718

Вулкан Павлова є одним з найбільш активних вулканів в Алеутській дузі. За даними Геологічної служби США, з 1762 року він вивергався 40 разів. Виділення попелу і газів при цьому в різній мірі сповільнювали глобальне потепління, блокуючи сонячні промені. Згідно з науковими даними, починаючи з 2000 року, вулкани охолоджують Землю приблизно на 0,05-0,12 ° C.

«Великі вибухові вулканічні виверження, особливо в тропіках, можуть доставляти велику кількість твердих частинок в стратосферу, де вони залишаються протягом декількох років і поширюються за цей час по всій стратосфері. Ці частинки відбивають сонячне світло і таким чином роблять свій внесок в охолодження клімату Землі, що за кілька років може привести до падіння температури на 0,2 ° C », — пояснює Чіп Кнапенбергер, кліматолог з Інституту Катона.

Крім того, що повторювані незначні виверження теж можуть впливати на клімат за рахунок кумулятивного ефекту. Дослідження свідчить про те, що участь малих вулканічних вивержень в уповільненні глобального потепління становить приблизно одну третину. Такий висновок йде врозріз з попередніми переконаннями, згідно з якими, невеликі виверження не могли істотно вплинути на клімат.

«Той факт, що ці вулканічні процеси впливають на кілька незалежних параметрів клімату, дійсно доводить, що вони змінюють клімат, незважаючи на їх помірний розмір», — сказав Марк Зелінка, кліматолог з Ліверморської національної лабораторії, який досліджував вплив малих вулканічних вивержень на глобальне потепління .

Незважаючи на охолоджуючий ефект вивержень, вулкан Павлова, швидше за все, не вплине на глобальний клімат істотно через короткочасність його вивержень і географічне положення.

«Вулкан, що прокинувся в минулі вихідні, розташований на Алеутських островах Аляски в області високої широти, де виверження вулканів — не рідкість. За попередніми даними, з огляду на не найбільшу потужність виверження і місце розташування вулкана, ця подія не зробить помітного впливу на клімат. Хоча збір даних про величину і тривалості виверження ще не закінчено », — додав Кнапенбергер.